Hitta närmsta center, avdelning eller klubb
0771 44 00 00
Facebook Twitter LinkedIn Instagram Youtube
Var ska vi jobba och varför, utifrån verksamhetens, medarbetares och andra viktiga perspektiv? Starta en dialog om distansarbete med hjälp av Suntarbetslivs dialogstartare.
Under coronapandemin jobbade fler än vanligt på distans. Men hur ska det nya normala se ut – utifrån verksamhetens, medarbetares och andra viktiga perspektiv? Hur kan vi ta vara på erfarenheterna från distansarbetet?
Det är några av de frågor som forskarna Kristina Palm och Gisela Bäcklander från Karolinska Institutet och Calle Rosengren från Lunds universitet har undersökt. Se filmen där de berättar om sin forskning på Suntarbetslivs webbplats.
Hos Suntarbetsliv finns också dialogfrågor att ladda ner och samtala utifrån, för dialog i arbetsgruppen och för dialog mellan chef och ledning.
Dialogstartare (suntarbetsliv.se)
Frågan behöver belysas och diskuteras utifrån många olika perspektiv
Det handlar bland annat om arbetsmiljö. Hur kan vi kombinera distansarbete och arbete på plats så att medarbetare och chefer mår bra och presterar väl?
Dels handlar det verksamheten. Var behöver olika arbetsmoment utföras för att ge ett bra resultat? Hur blir det för dem som verksamheten är till för? Och hur får vi till ett bra samarbetsklimat?
Det finns inte en enkel lösning som passar alla. Verksamheter behöver hitta lösningar i dialog mellan medarbetare och chef.