Kom i kontakt med Vision

Vision Direkt

0771 44 00 00

  • Bild på Håkan Jansson på sitt kontor.
    Håkan Jansson, ordförande i Vision Region Dalarna.

Vi måste föra ut våra budskap

2025-01-28

Snart 26 år i fackets och medlemmarnas tjänst, sex barn och hobbyfotograf – ändå är Håkan Jansson från Nyhyttan utanför Falun lika stridbar som alltid. Och han vet hur man kommer fram i media, exempelvis genom debattartiklar.  Det är självklart att vi ska ha en öppen relation till journalister. Vi måste föra ut vårt budskap, säger Håkan Jansson, ordförande för Vision Region Dalarna. 

Några sekunder in i samtalet, på frågan ”hur är läget?”, svarar Håkan Jansson: 

– Jag är arg. Region Dalarna betalade förra året ut 216 miljoner kronor i lönetillägg till viss personal inom sjukvården. Det är inte bra! Det är en löneglidning helt utanför kollektivavtal! 

Ilskan är inte ständigt närvarande, Håkan Jansson skrattar ofta och gärna. Men han tycker att det är orättvist att så mycket pengar betalas ut till enskilda yrkesgrupper och inte ingår i de allmänna löneförhandlingarna. Självfallet var han snabbt ute i media och uttalade sig och ett par dagar senare skrev han en debattartikel i Dala-Demokraten. 

Strategi för att nå ut i medierna

Håkan Jansson tror inte på att vara tyst. Ända sedan han tog över som ordförande i Region Dalarna 23 mars 2020 har det varit en uttalad strategi att nå ut i medierna. 

– Vi arbetar på en idémarknad och en politisk marknad samtidigt och behöver marknadsföra oss. Sedan är det viktiga förstås alltid att göra bra saker för våra medlemmar. Samtidigt måste vi i vår roll som ombudsmän för Vision alltid se till att ha en dörr öppen. Vi kan aldrig vara så tuffa och elaka att vi inte har några utvägar, konstaterar han.

Det var 1999 som Håkan Jansson först blev fackligt aktiv i dåvarande SKTF, som 2011 blev Vision. Redan från början hade han goda relationer med journalister och medier. 

– En del verkar tro att det enda journalister vill är att sätta dit en, men så är det inte. Jag har umgåtts med medier hela mitt yrkesliv och det är inget att vara rädd för. 

Vikten av att våga uttala sig

Vi behöver arbeta med rädslan, menar han, genom att ha kontakt med journalister, våga uttala oss och skriva debattartiklar och berätta vad vi tycker. Ju fler förtroendevalda som har en plattform, desto mer positivt för Visions medlemmar. 

– Det behöver inte alltid vara scoop och stora rubriker utan kan handla om sådant som vi vill föra ut till allmänheten. Tänk så här: Vi ska säga det som är bäst för våra medlemmar, men måste också tänka oss för så att vi inte säger för mycket eller riskerar att förstöra förhandlingar, säger Håkan Jansson. 

Hur kommer det sig att du är så bra på att få ut debattartiklar?

– Det är som konstnärer säger – av hundra verk så kanske fem fungerar. Det är viktigt att ha ett lätt språk, att vara lite drastisk och att hålla sig till en fråga. Men man måste hänga med så att man har något att prata om: Läs lokalpressen och lyssna på Sveriges Radio P4, där debatten förs. Det är lite irriterande att det är så många som inte vet vad som pågår i samhället.

Håkan Jansson delar med sig av fler tips i filmer i serien Förtroenderesan. 

Förtroenderesan (youtube.com)

Nyheter

Positivt med straffskärpning vid hot och våld mot offentliganställda

Vision är positiv till att regeringen nu föreslår flera lagändringar som stärker skyddet för offentligt anställda mot hot, våld och andra otillbörliga åtgärder. De straffrättsliga åtgärderna måste dock också kombineras med satsningar på arbetsmiljön och på resurser för bemanning i exempelvis socialtjänsten.  igår kl 09:24

-

Vision lyfter AI-utvecklingen för administratörer i ny rapport

AI? Eller inte? I en ny rapport analyserar och belyser vi hur AI-utvecklingen påverkar arbetslivet för våra administratörsmedlemmar. Rapporten uppmärksammar både de möjligheter och de utmaningar som AI (artificiell intelligens) medför.  i förrgår kl 08:06

-

Tips för dig som ska söka omställningsstudiestöd

Vill du skola om dig eller stärka din kompetens? Med omställningsstudiestödet finns möjligheten att studera i ett år och behålla 80 procent av lönen! Vision ger några tips inför den 1 april, då du kan börja söka.  i förrgår kl 10:22

Så går processen till när vi förhandlar ditt kollektivavtal

Vilka frågor driver Vision i avtalsförhandlingarna?

Avtalsrörelsen är i full gång och Vision förhandlar just nu om nya kollektivavtal för många av förbundets medlemmar. Eftersom förutsättningarna ser olika ut för olika verksamheter kan också de frågor som vi driver i olika förhandlingar skilja sig åt. Här kan du läsa mer om avtalsförhandlingarna och vilka frågor vi driver för dig.  för 3 dagar sedan

Till arkivet

Värva en kollega

När du värvar en kollega får både du och den nya medlemmen en presentcheck värd 200 kronor. Den nya medlemmen får dessutom tre månaders medlemskap utan kostnad.

Så värvar du

Tipsa om tänkbara medlemmar

Känner du någon som skulle kunna vara med i Vision, men inte är det? Kontakta Medlemstipset!

Tipsa Vision

Söker du en uppdragshandling?

Beskrivningar av varje förtroendeuppdrag i Vision finns samlat bland våra riktlinjer.

Riktlinjer och material

Hur kan vi hjälpa dig?

Hitta svaret på din fråga

Frågor och svar

Ställ en fråga om ditt medlemskap

Starta chattbot

Kontakta oss istället

Kontakta oss