Onödig oro över e-journaler
19 augusti 2019
E-journaler kommer att innebära ökad arbetsbelastning. Det befarade många läkare inför lanseringen för några år sedan. Men ny forskning visar att det inte alls blev så.
Region Uppsala var år 2012 först med att erbjuda patienter möjligheten att läsa sin journal via nätet. Sedan dess har övriga regioner successivt anslutit sig till nättjänsten Journalen.
Men då, i e-journalens vagga, var många läkare oroliga bland annat för att patienterna inte skulle förstå vad som stod i deras egna journaler, på grund av fackspråket.
Det, menade de, skulle in sin tur innebära att patienter skulle höra av sig oftare till vårdpersonal som därmed skulle få ökad arbetsbelastning.
Nu har forskare från flera samarbetande universitet undersökt vad patienterna tycker om sina e-journaler. Och de är mer positiva än vad läkarna förutspådde.
Enligt forskargruppen upplever patienter att de har stor nytta av e-journalerna och att de inte i större utsträckning än tidigare vänder sig till vårdpersonal med frågor om innehållet i dem.
Relaterade artiklar
Ingångslön, startlön, lön på första jobbet – lista med 21 yrken
Är du nyexaminerad? Vill du veta vad du kan begära i lön på första jobbet? Vi har statistik på vad unga 18 till 29 år tjänar i 21 yrken, bland annat socialsekreterare, ingenjör, medicinsk sekreterare, och administratör. Kolla din startlön här!