Kom i kontakt med Vision

Vision Direkt

0771 44 00 00

  • -

Uttalande från LO och TCO

2024-03-07

Idag har TCO, centralorganisationen som Vision ingår i, tillsammans med LO gått ut i ett gemensamt uttalande som uppmanar till eldupphör och snabbt humanitärt bistånd till Gaza. Läs uttalandet i sin helhet nedan.

Uttalande från LO och TCO

Fem månader har nu gått sedan terrordådet den 7 oktober. Tiotusentals oskyldiga civila har sedan dess tagits som gisslan, dödats eller skadats, däribland en mycket stor andel barn och kvinnor. Sjukvårdsinrättningar har attackerats. Vårdpersonal och journalister riskerar sina liv varje dag. Många har redan mist sina liv. Internationell och humanitär rätt respekteras inte.

Snabb humanitär hjälp till civilbefolkningen är nu helt avgörande. Väletablerade organisationer på plats måste få resurser för att undvika en humanitär katastrof. Likaså är utvecklingsbiståndet helt avgörande för en fredlig och demokratisk utveckling i regionen. Den svenska fackföreningsrörelsens utvecklingsprojekt är och kommer att vara viktiga för det arbetet.

Vi vill vara tydliga med att kriget måste få ett omedelbart slut.

Vi kräver därför av den svenska regeringen att den

  • inom EU och FN tydligt arbetar för eldupphör och varaktig fred genom förhandlingar om en tvåstatslösning.
  • med omedelbar verkan återupptar biståndsverksamheten i relation till Palestina.

Nyheter

Till arkivet

Hur kan vi hjälpa dig?

Hitta svaret på din fråga

Frågor och svar

Ställ en fråga om ditt medlemskap

Starta chattbot

Kontakta oss istället

Kontakta oss