Kom i kontakt med Vision

Vision Direkt

0771 44 00 00

  • Illustration hämtat från diplom för rekryteringsdagen
    Under Rekryteringsdagen utsågs Ernesto Garzón till årets rekryteringsstjärna

Årets rekryteringsstjärna utsedd!

2024-03-13

Ernesto Garzón, kommunikatör i Stockholms stad är Visions rekryteringsstjärna 2024. Vi fick tillfälle att hylla Ernesto och alla vinnarna i de olika kategorierna i samband rekryteringsdagen den 13 mars.

Inför rekryteringsdagen har medlemmar nominerat de som de tycker förtjänar att lyftas fram och hyllas som årets rekryteringsstjärna. Förbundsstyrelsen har, efter att gått igenom de nominerade och motiveringarna, utsett Ernesto Garzón, 49 år, kommunikatör, Stockholm stad kultursektionen, till årets rekryteringstjärna!

Ernesto har varit medlem i Vision (dåvarande SKTF) sedan 2003 och engagerade sig fackligt när han fick frågan av dåvarande sektionsordförande och såg en möjlighet att vara med och påverka.

Vad är den största anledningen att vara med i Vision som du brukar lyfta fram när du rekryterar medlemmar?

– Att vi är nära och att vi har kompetenta engagerade förtroendevalda som bidrar till att Vision är "den vuxne i rummet". Att vi har bredd – vi organiserar hela arbetsplatsen. Och att vi är handlingskraftiga – en del saker kan vi påverka snabbt, andra kan ta tid och vissa saker får vi försöka acceptera på bästa sätt, men även i stunder av motgång försöker vi alltid påverka i en konstruktiv anda!

Motiveringen som skickades in i samband med nomineringen lyder:

Ernesto har lyckats vända kultursektionen i Stockholms stad från att vara en ostabil sektion till den stadig och trygg styrelse/sektion. Detta har han gjort genom att explosionsartat värva nya medlemmar samt succesivt adjungerat in nya till styrelsen. Jag vet inte exakt hur många medlemmar han personligen värvat men jag tror det handlar om 50–100 st. Han är otrolig! Jag fick personligen vara med på en av hans rekryteringsaktiviteter där han under en kväll rekryterade 7 st nya.

Under rekryteringsdagen hyllade vi också vinnarna i de andra kategorierna.

Hurra för våra rekryteringsstjärnor!

Nyheter

Positivt med straffskärpning vid hot och våld mot offentliganställda

Vision är positiv till att regeringen nu föreslår flera lagändringar som stärker skyddet för offentligt anställda mot hot, våld och andra otillbörliga åtgärder. De straffrättsliga åtgärderna måste dock också kombineras med satsningar på arbetsmiljön och på resurser för bemanning i exempelvis socialtjänsten.  igår kl 09:24

-

Vision lyfter AI-utvecklingen för administratörer i ny rapport

AI? Eller inte? I en ny rapport analyserar och belyser vi hur AI-utvecklingen påverkar arbetslivet för våra administratörsmedlemmar. Rapporten uppmärksammar både de möjligheter och de utmaningar som AI (artificiell intelligens) medför.  i förrgår kl 08:06

-

Tips för dig som ska söka omställningsstudiestöd

Vill du skola om dig eller stärka din kompetens? Med omställningsstudiestödet finns möjligheten att studera i ett år och behålla 80 procent av lönen! Vision ger några tips inför den 1 april, då du kan börja söka.  för 3 dagar sedan

Så går processen till när vi förhandlar ditt kollektivavtal

Vilka frågor driver Vision i avtalsförhandlingarna?

Avtalsrörelsen är i full gång och Vision förhandlar just nu om nya kollektivavtal för många av förbundets medlemmar. Eftersom förutsättningarna ser olika ut för olika verksamheter kan också de frågor som vi driver i olika förhandlingar skilja sig åt. Här kan du läsa mer om avtalsförhandlingarna och vilka frågor vi driver för dig.  för 3 dagar sedan

Till arkivet

Hur kan vi hjälpa dig?

Hitta svaret på din fråga

Frågor och svar

Ställ en fråga om ditt medlemskap

Starta chattbot

Kontakta oss istället

Kontakta oss