Kom i kontakt med Vision

Vision Direkt

0771 44 00 00

Stäng ×

Bli medlem i Vision - 3 månader kostnadsfritt

Fackförbundet för dig som är tjänsteman inom kommun, region, kyrkan och bolag kopplat till välfärden.

Medlemskapet i Vision

Är Vision rätt för dig?

A-kassan Vision

Är du arbetssökande och vill bli medlem?

Sms:a "Vision" till 71501 så hjälper vi dig.

Härmed godkänner du villkoren för medlemskapet i Vision. Det innebär att du är medveten om att dina personuppgifter registreras i Visions medlemsregister. Vi behöver uppgifterna för att erbjuda dig medlemskap i enlighet med våra stadgar. 

Läs om hur vi använder dina personuppgifter

Gå till Visions stadgar

Med hjälp av uppgifterna du lämnar betalas din medlemsavgift genom automatiskt avdrag på din lön varje månad. Om det inte går att dra avgiften får du ett inbetalningskort hemskickat med posten, eller till Kivra om du har en digital brevlåda. Du kan också välja att betala via autogiro eller e-faktura.

Medlemsavgiften baseras på din inkomst och du har själv ett ansvar för att Vision har aktuella uppgifter om dig. Du har möjlighet att själv uppdatera dina uppgifter på Mina sidor.

Dina uppgifter skickas till de försäkringsbolag som Vision har avtal med. För att teckna hemförsäkring till medlemspris behöver du själv kontakta det bolag som Vision hänvisar dig till.

Du ansluts automatiskt till personförsäkringar hos det försäkringsbolag som Vision samarbetar med. Tänk dock på att försäkringarna kan omfattas av exempelvis hälsokrav. Därför bör du noggrant läsa informationen som du får hemskickad till dig när du har blivit medlem. Kontakta försäkringsbolaget om du inte uppfyller kraven för försäkringen.

Om du betalar medlemsavgiften till Vision via löneavdrag kommer även försäkringspremien för dina personförsäkringar att dras på samma sätt.

Inkomstförsäkringen ingår i ditt medlemskap. Men du måste vara med i en a-kassa för att ha rätt till ersättning från inkomstförsäkringen om du blir arbetslös. Glöm inte att söka medlemskap i a-kassan separat från ditt medlemskap i Vision.

Gå till A-kassan Visions webbplats

  • Två personer samtalar över en kaffe.

Nätverk för medicinska sekreterare

Vision har ett nätverk för medicinska sekreterare. Nätverket gör det möjligt för Vision att bevaka och identifiera viktiga förändringar för yrkesgruppen när det gäller utbildning, yrkesvillkor och arbetsmiljö.

Visions nationella nätverk för medicinska sekreterare är ett forum för erfarenhetsutbyte och samordning. Här träffas företrädare för yrkesgruppen från olika regioner för att utbyta erfarenheter.

Nätverket gör det möjligt att samordna Visions opinions- och påverkansarbete för yrkesgruppen.

Yrkesverksamma medicinska sekreterare kan ta med sig aktuella frågor till sina respektive klubbar eller avdelningar. De som är nätverks­representanter tar sedan med sig lokala frågor till det nationella nätverket. 

Ta gärna kontakt med nätverkets representanter om du har frågor och idéer.

Minnesanteckningar från nätverksträffar

Minnesanteckningar november 2022 (pdf)

Minnesanteckningar maj 2022 (pdf)

Minnesanteckningar oktober 2021 (pdf)

Minnesanteckningar maj 2021 (pdf)

Representanter i nätverket

Region Blekinge

Susanne Kuci
susanne.kuci@regionblekinge.se

Vanessa Hampel Ferman (ersättare)
vanessa.ferman_hampel@regionblekinge.se

Region Dalarna

Carina Michaelsson
carina.michaelsson@fv.vision.se

Tora Eggemark (ersättare)
tora.eggemark@fv.vision.se 

Region Gotland

Lena Olsson
lena.olsson@gotland.se

Carina Larsson
carina.larsson02@gotland.se

Region Halland

Slavica Olander
slavica.olander@regionhalland.se 

Charlotta Andersson (ersättare)
charlotta.k.andersson@regionhalland.se

Region Jämtland Härjedalen

Madelene Persson
madelene.persson@regionjh.se

Maria Eriksson
maria.j.eriksson@regionjh.se

Region Jönköping

Marie Carlsson Savilaakso
marie.carlsson.savilaakso@rjl.se

Kerstin Johansson (ersättare)
kerstin.a.johansson@rjl.se

Region Kronoberg

Julia Karlsson
julia.j.karlsson@kronoberg.se

Margareta Hellman (ersättare)
margareta.hellman@kronoberg.se

Region Kalmar

Jennie Engstrand
jennie.engstrand@regionkalmar.se

Region Norrbotten

Susanne Martinsson
susanne.martinsson@norrbotten.se

Region Skåne

Åsa Olsson Rämö
asa.olssonramo@skane.se

Allan Dahlqvist (ersättare)
allan.dahlqvist@skane.se

Region Gävleborg 

Veronica Lindman
veronica.lindman@regiongavleborg.se

Malin Gladh (ersättare)
malin.holmer@fv.vision.se

Region Stockholm

Vakant

Region Sörmland

Madeleine Spetz
madeleine.branting.spetz@regionsormland.se

Irené Eriksson (ersättare)
irene.eriksson5@hotmail.com

Region Uppsala

Ann-Louise Strömbom
ann-louise.strombom@akademiska.se

Maria Ahlgren (ersättare)
maria.ahlgren@akademiska.se

Region Västmanland

Carin Ståbi Rinderud
carin.stabi.rinderud@regionvastmanland.se

Therese Karlsson (ersättare)
therese.l.karlsson@regionvastmanland.se

Region Värmland

Ann-Catrin Wikström
ann-catrin.wikstrom@regionvarmland.se

Region Västerbotten

Jenny Edström
jenny.edstrom@regionvasterbotten.se

Ann-Gerd Cardin (ersättare)
anngerd.cardin@regionvasterbotten.se

Region Västra Götaland

Tanja Wiemer
tanja.wiemer@vgregion.se

Lisa Norberg (ersättare)
lisa.norberg@vgregion.se

Region Västernorrland

Tina Nordin
tina.nordin@rvn.se

Region Örebro

Jennifer Logrell
jennifer.logrell@regionorebrolan.se

Malin Karlsson (ersättare)
malin.karlsson3@regionorebrolan.se

Region Östergötland

Marie Öhlin
marie.ohlin@regionostergotland.se

Anders Paulsson (ersättare)
anders.p.paulsson@regionostergotland.se

Vårdadministration

Vision är fackförbundet för dig som jobbar med eller studerar inom vårdadministration. Om du till exempel arbetar som medicinsk sekreterare, läkarsekreterare eller vårdadministratör ska du vara med i Vision. 

Vårdadministration

Hur kan vi hjälpa dig?

Hitta svaret på din fråga

Frågor och svar

Ställ en fråga om ditt medlemskap

Starta chattbot

Kontakta oss istället

Kontakta oss