Kom i kontakt med Vision

Vision Direkt

0771 44 00 00

×

Bli medlem i Vision - 3 månader kostnadsfritt

Fackförbundet för dig inom kommun, region, kyrka och bolag kopplat till välfärden. 

Mer om medlemskapet

Gå med i a-kassan

Mer om A-kassan Vision

Är du arbetssökande och vill bli medlem?

SMS:a "Vision" till 71501 så hjälper vi dig.

Gå vidare

Jag godkänner villkoren för medlemskapet i Vision. Det innebär att jag är medveten om att mina personuppgifter registreras i Visions medlemsregister för att kunna erbjuda mig medlemskap i enlighet med föreningens stadgar.

Visions stadgar 

Jag kan läsa mer om hur Vision hanterar mina personuppgifter på vision.se/personuppgifter.

Med hjälp av de uppgifter jag lämnar betalas medlemsavgiften genom automatiskt avdrag på min lön varje månad. Om det inte är möjligt får jag ett inbetalningskort hemskickat med posten eller till Kivra om jag har en digital brevlåda. Jag kan också välja att betala via autogiro eller e-faktura

Mina uppgifter skickas till de försäkringsbolag som Vision har avtal med. För att teckna hemförsäkring till medlemspris behöver jag själv kontakta det bolag Vision hänvisar mig till. Jag ansluts automatiskt till personförsäkringar hos det försäkringsbolag som Vision samarbetar med, men då försäkringar kan omfattas av exempelvis hälsokrav bör jag noga läsa informationen som skickas hem till mig när jag blivit medlem och kontakta försäkringsbolaget om jag inte uppfyller anslutningskraven. Om jag betalar avgiften till Vision via löneavdrag kommer även försäkringspremien (personförsäkringar) att dras så.

Inkomstförsäkringen ingår i medlemskapet men jag behöver vara med i en a-kassa för att ha rätt till ersättning vid en eventuell arbetslöshet.

Medlemskap i A-kassan

Kom ihåg att ansöka om medlemskap i A-kassan.

A-kassan Vision

Eller sms:a "Vision" till 71501 så ringer vi upp dig!

  • Två medicinska sekreterare nätverkar med varandra.

Nätverket för medicinska sekreterare

Nätverket för medicinska sekreterare (läkarsekreterare) gör det möjligt för Vision att bevaka och identifiera viktiga förändringar för yrkesgruppen när det gäller utbildning, yrkesvillkor och arbetsmiljö.

Visions nationella nätverk för medicinska sekreterare är ett forum för erfarenhetsutbyte och samordning. Här träffas företrädare för yrkesgruppen från regioner för att utbyta erfarenheter.

Nätverket gör det möjligt att samordna Visions opinons- och påverkansarbete för yrkesgruppen.

Yrkesverksamma kan ta med sig aktuella frågor till sina respektive klubbar eller avdelningar och de som är nätverksrepresentanter tar med sig lokala frågor till det nationella nätverket. 

Ta gärna kontakt med nätverkets representanter om du har frågor och idéer.

Minnesanteckningar

Minnesanteckningar oktober 2021 (pdf)

Minnesanteckningar maj 2021 (pdf)

Representanter i nätverket

Region Blekinge

Susanne Kuci
susanne.kuci@regionblekinge.se

Vanessa Hampel Ferman (ersättare)
vanessa.ferman_hampel@regionblekinge.se

Region Dalarna

Carina Michaelsson
carina.michaelsson@fv.vision.se

Tora Eggemark (ersättare)
tora.eggemark@fv.vision.se 

Region Gotland

Lena Olsson
lena.olsson@gotland.se

Carina Larsson
carina.larsson02@gotland.se

Region Halland

Slavica Olander
slavica.olander@regionhalland.se 

Charlotta Andersson (ersättare)
charlotta.k.andersson@regionhalland.se

Region Jämtland Härjedalen

Madelene Persson
madelene.persson@regionjh.se

Maria Eriksson
maria.j.eriksson@regionjh.se

Region Jönköping

Marie Carlsson Savilaakso
marie.carlsson.savilaakso@rjl.se

Kerstin Johansson (ersättare)
kerstin.a.johansson@rjl.se

Region Kronoberg

Julia Karlsson
julia.j.karlsson@kronoberg.se

Margareta Hellman (ersättare)
margareta.hellman@kronoberg.se

Region Kalmar

Jennie Engstrand
jennie.engstrand@regionkalmar.se

Region Norrbotten

Susanne Martinsson
susanne.martinsson@norrbotten.se

Region Skåne

Åsa Olsson Rämö
asa.olssonramo@skane.se

Allan Dahlqvist (ersättare)
allan.dahlqvist@skane.se

Region Gävleborg 

Veronica Lindman
veronica.lindman@regiongavleborg.se

Malin Holmér (ersättare)
malin.holmer@fv.vision.se

Region Stockholm

Vakant

Region Sörmland

Madeleine Spetz
madeleine.branting.spetz@regionsormland.se

Irené Eriksson (ersättare)
irene.eriksson5@hotmail.com

Region Uppsala

Ann-Louise Strömbom
ann-louise.strombom@akademiska.se

Anna Lundh (ersättare)
anna.lundh@fv.vision.se

Region Västmanland

Carin Ståbi Rinderud
carin.stabi.rinderud@regionvastmanland.se

Therese Karlsson (ersättare)
therese.l.karlsson@regionvastmanland.se

Region Värmland

Hanna Björk
hanna.bjork@regionvarmland.se

Region Västerbotten

Jenny Edström
jenny.edstrom@regionvasterbotten.se

Ann-Gerd Cardin (ersättare)
anngerd.cardin@regionvasterbotten.se

Region Västra Götaland

Tanja Wiemer
tanja.wiemer@vgregion.se

Lisa Norberg (ersättare)
lisa.norberg@vgregion.se

Region Västernorrland

Tina Nordin
tina.nordin@rvn.se

Region Örebro

Solveig Kiel-Israelsson
solveig.kiel-israelsson@regionorebrolan.se 

Helena Toftling (ersättare)
helena.toftling@regionorebrolan.se

Region Östergötland

Marie Öhlin
marie.ohlin@regionostergotland.se

Anders Paulsson (ersättare)
anders.p.paulsson@regionostergotland.se

Vårdadministration

Vision är fackförbundet för dig som jobbar med vårdadministration eller studerar till medicinsk sekreterare. Om du till exempel arbetar som medicinsk sekreterare, läkarsekreterare eller vårdadministratör, ska du vara med i Vision. 

Läs mer

Kom i kontakt med Vision

Vision nära dig

Hitta ditt Visioncenter, avdelning eller klubb

Vision Direkt

0771 44 00 00

Frågor & svar