Kom i kontakt med Vision

Vision Direkt

0771 44 00 00

Stäng ×

Bli medlem i Vision - 3 månader kostnadsfritt

Fackförbundet för dig som är tjänsteman inom kommun, region, kyrkan och bolag kopplat till välfärden.

Medlemskapet i Vision

Är Vision rätt för dig?

A-kassan Vision

Är du arbetssökande och vill bli medlem?

Sms:a "Vision" till 71501 så hjälper vi dig.

Härmed godkänner du villkoren för medlemskapet i Vision. Det innebär att du är medveten om att dina personuppgifter registreras i Visions medlemsregister. Vi behöver uppgifterna för att erbjuda dig medlemskap i enlighet med våra stadgar.

Läs om hur vi använder dina personuppgifter

Gå till Visions stadgar

Medlemsavgift

Medlemsavgiften baseras på din inkomst och du har själv ett ansvar för att Vision har aktuella inkomstuppgifter om dig.

Som ny medlem är de tre första månaderna gratis. Därefter betalar du medlemsavgiften månadsvis. Erbjudandet kan bara nyttjas vid ett tillfälle.

Om du är under 30 år när du blir medlem betalar du i stället 100 kronor för hela första året. Därefter betalar du medlemsavgiften månadsvis. Erbjudandet kan bara nyttjas vid ett tillfälle och kan inte kombineras med andra erbjudanden.

Om du uppdaterat ditt studentmedlemskap till ett yrkesverksamt medlemskap betalar du också bara 100 kronor i medlemsavgift för hela första året. Därefter betalar du medlemsavgiften månadsvis. Erbjudandet kan bara nyttjas vid ett tillfälle och kan inte kombineras med andra erbjudanden.

Försäkringar

Dina uppgifter skickas till de försäkringsbolag Vision har avtal med.

Inkomstförsäkringen ingår i ditt medlemskap. Men du måste vara med i en a-kassa för att ha rätt till ersättning från inkomstförsäkringen om du blir arbetslös. Glöm inte att söka medlemskap i a-kassan separat från ditt medlemskap i Vision.

Gå till A-kassan Visions webbplats

Du ansluts automatiskt till personförsäkringar hos det försäkringsbolag Vision har avtal med. Detta förutsatt att du är bosatt och folkbokförd i Sverige. Tänk dock på att försäkringarna kan omfattas av exempelvis hälsokrav. Därför bör du noggrant läsa informationen du får hemskickad till dig när du har blivit medlem. Kontakta försäkringsbolaget om du inte uppfyller kraven för försäkringen.

För att teckna hemförsäkring till medlemspris behöver du själv kontakta det bolag som Vision hänvisar dig till.

Vision ingriper inte i händelser eller tvister som inträffade innan du lämnade in din ansökan om medlemskap.

 

 

Vision avdelning Göteborg

Skyddsombud

Här hittar du alla Visions skyddsombud på arbetsplatserna i Kulturförvaltningen

Huvudskyddsombud (HSO)

Eva K Halleröd, HSO Kulturhus samt Muséer och konsthall
Samordnare Frölund Kulturhus
Fackligt uppdrag: Ordförande sektionsstyrelsen, ledamot Kulturnämnden, FSG, LSG Kulturkansliet, SSG SB & förutsättningsskapande verksamheter, SSG Konstmuseet, SSG kultur- och samhällsutveckling

Mejladress: eva.k.hallerod@kultur.goteborg.se, eva.khallerod@fv.vision.se
Telefon: 072-246 89 13

Maria Olsson, HSO Stadsbiblioteket
Bibliotekarie Stadsbiblioteket Publika möten vuxna/äldre
Fackligt uppdrag: Ledamot i sektionsstyrelsen, SSG SB och förutsättningsskapande, LSG BOK, FSG, Löneförhandling

Mejladress: maria.olsson@kultur.goteborg.se, maria.olsson1@fv.vision.se 
Telefon: 076-115 87 30

Ing-Marie Kidstedt Stenman, HSO Stadsbiblioteket
Biblioteksassistent, Stadsbibliotek och förutsättningsskapande Mediaenheten
Fackligt uppdrag: Ordförande i sektionsstyrelsen, SSG stadsbiblioteket och förutsättningsskapande

Mejladress: ing-marie.olander@kultur.goteborg.se, Ingmarie.kidstedt-stenman@fv.vision.se
Telefon: 031-368 33 29

 

Skyddsombud avdelning: Bibliotek och kulturhus

Verksamhetsområde Stadsbiblioteket och förutsättningsskapande enheter

Julia Åhall
Grafisk formgivare, Kommunikation

Mejladress: julia.ahall@kultur.goteborg.se
julia.ahall@vf.vision.se
Telefon: 076-115 90 11

Blinera Krasniqi
Bibliotekarie Stadsbiblioteket Publika möten vuxna/äldre och 300m2

Mejladress: blinera.krasniqi@kultur.goteborg.se
blinera.krasniqi@vf.vision.se
Telefon: 076-496 41 03

Ghazal Ragnerius
Bibliotekarie, barn och unga, samt bokbussar på Stadsbiblioteket

ghazal.ragnerius@kultur.goteborg.se
Telefon: 072-255 85 85

Dan Lorén
Mediepedagog samt bokbussarna på Stadsbiblioteket

dan.loren@kultur.goteborg.se
Telefon:079-066 02 12

Verksamhetsområde Hisingen/Sydväst

Johanna Lagerberg
Bibliotekarie Lundby bibliotek, Kyrkbyns och Eriksbergs bibliotek

Mejladress: johanna.lagerberg@kultur.goteborg.se
Telefon: 070-608 63 10

Liza Palmgren
Bibliotekarie Lundby bibliotek

Mejladress: liza.palmgren@kultur.goteborg.se
Telefon: 073-666 71 09

Åsa Axelsson
Stadsbibliotek och förutsättningsskapande Digitala verktyg och logistik (tillfällig placering)
Obs! Skyddsombud på Frölunda bibliotek

Mejladress: asa.axelsson@kultur.goteborg.se
Telefon: 072-516 95 27

Per Nyman
Producent Frölunda Kulturhus information och program

Mejladress: per.nyman@kultur.goteborg.se
Telefon: 070-780 01 44

Johnny Svedlund
Bibliotekarie Backa och Tuve

Mejladress: johnny.svedlund@kultur.goteborg.se
Telefon: 072-748 77 34

Per Hjalmarsson
Bibliotekarie Backa och Kärra

Mejladress: per.hjalmarson@kultur.goteborg.se
Telefon: 070-434 15 72

Verksamhetsområde Centrum/Nordost

Anna Falkman Marino
Bibliotekarie Kortedala bibliotek 

Mejladress: anna.falkman@kultur.goteborg.se
anna.falkman@vf.vision.se
Telefon: 070-788 18 61

Anna Landin
Bibliotekarie Majornas, Linnéstadens och Guldhedens bibliotek
Fackligt uppdrag: Ledamot i sektionsstyrelsen

Mejladress: anna.landin@kultur.goteborg.se
anna.landin@vf.vision.se
Telefon: 073-620 89 90

Anna Rosengren
Bibliotekarie Högsbo bibliotek och Guldhedens bibliotek

Mejladress: anna.ingeborg.rosengren@kultur.goteborg.se, anna.rosengren@vf.vision.se
Telefon: 076-115 87 12

Anna Rudolfsson
Programproducent Kulturhuset Kåken

Mejladress: anna.rudolfsson@kultur.goteborg.se
anna.rudolfsson@vf.vision.se
Telefon: 070-288 23 08

Liv Bergmark
Bibliotekarie Kulturhuset Kåken/Härlanda bibliotek

Mejladress: liv.bergmark@kultur.goteborg.se
Telefon: 031-356 50 42

Britt Ramsten
Producent Frilagret

Mejladress: britt.ramsten@kultur.goteborg.se, britt.ramsten@fv.vision.se
Telefon: 076-115 90 17

Anna Lindblad
Bibliotekarie Världslitteraturhuset

Mejladress: anna-karin.lindblad@kultur.goteborg.se
Telefon: 072-856 50 34

Johannes Jensen
Bibliotekarie Hammarkullen, Hjällbo och Angered
Fackligt uppdrag; sekreterare i sektionsstyrelsen

Mejladress: johannes.jensen@kultur.goteborg.se
johannes.jensen@vf.vision.se
Telefon: 0736-639 51 12

Angela Johannisson
Biblioteksassistent Biskopsgården, Torslanda och Trulsegården

Mejladress:angela.johannisson@kultur.goteborg.se
angela.johannisson@fv.vision.se
Telefon:073-7451072

Marcus Ljungström
Bibliotekarie Världslitteraturhuset

Mejladress: marcus.ljungstrom@kultur.goteborg.se
Telefon: 072-539 26 99

Niklas Rutgersson
Bibliotekarie Hjällbo bibliotek

Mejladress: niklas.rutgersson@kultur.goteborg.se
Telefon: 031-368 34 05

Skyddsombud avdelning: Museer och konsthall

Cilla Ingvarsson
Intendent Sjöfartsmuseet Akvariet
Fackligt uppdrag: Kassör i sektionsstyrelsen

Mejladress: cilla.ingvarsson@kultur.goteborg.se, cilla.ingvarsson@fv.vision.se
Telefon: 070-253 06 13

Pernilla Elmtén
Intendent Göteborgs Stadsmuseum

Mejladress: pernilla.elmten@kultur.goteborg.se, pernilla.elmten@fv.vision.se
Telefon: 031-368 62 28

Maria Jansson
Värd Röhsska museet

Meiladress: maria.jansson@kultur.goteborg.se
Telefon: 073.586 25 72

Skyddsombud avdelning: Kultur och samhällsutveckling

För närvarande saknar Vision skyddsombud på denna avdelning.

Hur kan vi hjälpa dig?

Hitta svaret på din fråga

Frågor och svar

Ställ en fråga om ditt medlemskap

Starta chattbot

Kontakta oss istället

Kontakta oss