Kom i kontakt med Vision

Vision Direkt

0771 44 00 00

×

Bli medlem i Vision - 3 månader kostnadsfritt

Fackförbundet för dig inom kommun, region, kyrka och bolag kopplat till välfärden. 

Mer om medlemskapet

Gå med i a-kassan

Mer om A-kassan Vision

Är du arbetssökande och vill bli medlem?

SMS:a "Vision" till 71501 så hjälper vi dig.

Gå vidare

Jag godkänner villkoren för medlemskapet i Vision. Det innebär att jag är medveten om att mina personuppgifter registreras i Visions medlemsregister för att kunna erbjuda mig medlemskap i enlighet med föreningens stadgar.

Visions stadgar 

Jag kan läsa mer om hur Vision hanterar mina personuppgifter på vision.se/personuppgifter.

Med hjälp av de uppgifter jag lämnar betalas medlemsavgiften genom automatiskt avdrag på min lön varje månad. Om det inte är möjligt får jag ett inbetalningskort hemskickat med posten eller till Kivra om jag har en digital brevlåda. Jag kan också välja att betala via autogiro eller e-faktura

Mina uppgifter skickas till de försäkringsbolag som Vision har avtal med. För att teckna hemförsäkring till medlemspris behöver jag själv kontakta det bolag Vision hänvisar mig till. Jag ansluts automatiskt till personförsäkringar hos det försäkringsbolag som Vision samarbetar med, men då försäkringar kan omfattas av exempelvis hälsokrav bör jag noga läsa informationen som skickas hem till mig när jag blivit medlem och kontakta försäkringsbolaget om jag inte uppfyller anslutningskraven. Om jag betalar avgiften till Vision via löneavdrag kommer även försäkringspremien (personförsäkringar) att dras så.

Inkomstförsäkringen ingår i medlemskapet men jag behöver vara med i en a-kassa för att ha rätt till ersättning vid en eventuell arbetslöshet.

Medlemskap i A-kassan

Kom ihåg att ansöka om medlemskap i A-kassan.

A-kassan Vision

Eller sms:a "Vision" till 71501 så ringer vi upp dig!

  • En bild på lila tulpaner.

Samordningsgrupp

På alla Visions center finns en samordningsgrupp som fungerar som länken mellan Visions center och de förtroendevalda i området. Här är samordningsgruppen i område Väst.

Samordningsgruppen väljs vartannat år och träffas 5–6 gånger per år. Vid behov träffas gruppen oftare eller via mejl. Samordningsgruppen är ingen formell beslutsgrupp.

Minnesanteckningar

Syftet med gruppen är att:

  • Prata verksamhetsfrågor på en övergripande nivå.
  • Följa upp aktivitetsplanen.
  • Följa upp den förbundsgemensamma inriktningen.
  • Ha en dialog med områdets förbundsstyrelseledamot/ledamöter i FS-frågor samt andra övergripande frågor.
  • Diskutera eventuella frågor från centrala valutskottet.
  • Ta beslut i områdesövergripande frågor 
  • Vara en förmedlande länk mellan verksamhetschefen på centret och område Västs avdelningar och klubbar.

Utgångspunkten är att gruppen ska bestå av representanter i olika åldrar, från olika avtalsområden och branscher.

Kontakta oss

Centrala Valutskottet

Jonas Ericsson, jonas.ericsson@fv.vision.se

Regionala Valutskottet

Sophie Sörlin sophie.sorlin@fv.vision.se

FS - representanter 

Sonia Koppen, sonia.koppen@vision.se
Anna Toftedahl, anna.toftedahl@vision.se

VGR  

Ordinarie: Tanja Wiemer, tanja.wiemer@fv.vision.se
Ersättare: Lisa Norberg, lisa.norberg@fv.vision.se 

Sobona 

Ordinarie: Mikael Astner, mikael.astner@fv.vision.se
Ersättare: Katarina Kjellqvist katarina.kjellqvist@fv.vision.se

Gröna 

Ordinarie: Jennie Andersson, jennie.andersson@fv.vision.se
Ersättare: Christoffer Elwing, christoffer.elwing@fv.vision.se

Skaraborg 

Ordinarie: Lisbeth Larsson, lisbeth.larsson@fv.vision.se  
ErsättareKristina Leijon, kristina.leijon@fv.vision.se

Svenska kyrkan  

Ordinarie: Björn Carlstedt, bjorn.carlstedt@fv.vision.se 
Ersättare: Lars Svernling lars.svernling@svenskakyrkan.se  

Södra 

Ordinarie: Lennart Johansson lennart.johansson@fv.vision.se 
Ersättare: Linda Durevall linda.durevall@falkenberg.se

Norra 

Ordinarie: Reagan Andersson reagan.andersson@fv.vision.se
Ersättare: Kim Jondell kim.jondell@fv.vision.se

Göteborgsavdelningen  

Ordinarie: Kristina Ramstedt kristina.ramstedt@fv.vision.se
Ersättare: Elin Pelligrino elin.pellegrino@fv.vision.se

Privata 

Ordinarie: Åsa Helena Bergdahl, asahelena.bergdahl@fv.vision.se
Ersättare: Vakant 

Samordnare Visions center i Göteborg

Gunvor Åsberg, gunvor.asberg@vision.se

Verksamhetschef Visions center i Göteborg

Niklas Hjelte, niklas.hjelte@vision.se 

Chatta med oss i Vision-appen!


Som medlem i Vision kan du chatta med en rådgivare – direkt i Vision-appen! Du hittar appen där appar finns.

Om Vision-appen

Kom i kontakt med Vision

Vision nära dig

Hitta ditt Visioncenter, avdelning eller klubb

Vision Direkt

0771 44 00 00

Frågor & svar