Kom i kontakt med Vision

Vision Direkt

0771 44 00 00

Stäng ×

Bli medlem i Vision - 3 månader kostnadsfritt

Fackförbundet för dig som är tjänsteman inom kommun, region, kyrkan och bolag kopplat till välfärden.

Medlemskapet i Vision

Är Vision rätt för dig?

A-kassan Vision

Är du arbetssökande och vill bli medlem?

Sms:a "Vision" till 71501 så hjälper vi dig.

Härmed godkänner du villkoren för medlemskapet i Vision. Det innebär att du är medveten om att dina personuppgifter registreras i Visions medlemsregister. Vi behöver uppgifterna för att erbjuda dig medlemskap i enlighet med våra stadgar.

Läs om hur vi använder dina personuppgifter

Gå till Visions stadgar

Medlemsavgift

Medlemsavgiften baseras på din inkomst och du har själv ett ansvar för att Vision har aktuella inkomstuppgifter om dig.

Som ny medlem är de tre första månaderna gratis. Därefter betalar du medlemsavgiften månadsvis. Erbjudandet kan bara nyttjas vid ett tillfälle.

Om du är under 30 år när du blir medlem betalar du i stället 100 kronor för hela första året. Därefter betalar du medlemsavgiften månadsvis. Erbjudandet kan bara nyttjas vid ett tillfälle och kan inte kombineras med andra erbjudanden.

Om du uppdaterat ditt studentmedlemskap till ett yrkesverksamt medlemskap betalar du också bara 100 kronor i medlemsavgift för hela första året. Därefter betalar du medlemsavgiften månadsvis. Erbjudandet kan bara nyttjas vid ett tillfälle och kan inte kombineras med andra erbjudanden.

Försäkringar

Dina uppgifter skickas till de försäkringsbolag Vision har avtal med.

Inkomstförsäkringen ingår i ditt medlemskap. Men du måste vara med i en a-kassa för att ha rätt till ersättning från inkomstförsäkringen om du blir arbetslös. Glöm inte att söka medlemskap i a-kassan separat från ditt medlemskap i Vision.

Gå till A-kassan Visions webbplats

Du ansluts automatiskt till personförsäkringar hos det försäkringsbolag Vision har avtal med. Detta förutsatt att du är bosatt och folkbokförd i Sverige. Tänk dock på att försäkringarna kan omfattas av exempelvis hälsokrav. Därför bör du noggrant läsa informationen du får hemskickad till dig när du har blivit medlem. Kontakta försäkringsbolaget om du inte uppfyller kraven för försäkringen.

För att teckna hemförsäkring till medlemspris behöver du själv kontakta det bolag som Vision hänvisar dig till.

Vision ingriper inte i händelser eller tvister som inträffade innan du lämnade in din ansökan om medlemskap.

 

 

  • En bukett med lila tulpaner.

Samordningsgrupp – område Väst

På alla Visions center finns en samordningsgrupp som fungerar som länken mellan Visions center och de förtroendevalda i området. Här är samordningsgruppen i område Väst.

Samordningsgruppen väljs vartannat år och träffas omkring sex gånger per år. Vid behov träffas gruppen oftare eller har kontakt via mejl. Samordnings­gruppen är ingen formell beslutsgrupp.

Minnesanteckningar

Syftet med samordningsgruppen är att

  • prata verksamhetsfrågor på en övergripande nivå
  • följa upp aktivitetsplanen
  • följa upp den förbundsgemensamma inriktningen
  • ha en dialog med områdets förbundsstyrelse­ledamöter i förbundsstyrelse­frågor och andra övergripande frågor
  • diskutera eventuella frågor från centrala valutskottet
  • ta beslut i områdesövergripande frågor
  • vara en förmedlande länk mellan verksamhets­chefen på centret och område Västs avdelningar och klubbar.

Utgångspunkten är att samordningsgruppen ska bestå av representanter i olika åldrar och från olika avtalsområden och branscher.

Kontakta samordningsgruppen

Här hittar du kontaktuppgifter till samordningsgruppens representanter från olika avdelningar, avtalsområden med mer.

Centrala valutskottet

Michael Karlsson, michael.karlsson@fv.vision.se

Regionala valutskottet

Erik Nordgren, erik.nordgren@fv.vision.se  

Nicki Crespo Lindström, nicki.crespolindstrom@fv.vision.se

Jennie Andersson, jennie.andersson@fv.vision.se

Mari Liepins, mari.liepins@fv.vision.se

Förbundsstyrelsen

Sonia Koppen, sonia.koppen@vision.se

Anton Ehrlin, anton.ehrlin@vision.se

Västra Götalandsregionen

Ordinarie: Lisa Norberg, lisa.norberg@fv.vision.se

Ersättare: Pia Gustavsson, pia.gustavsson@vgregion.se 

Sobona

Ordinarie: Mikael Astner, mikael.astner@fv.vision.se

Ersättare: Katarina Kjellqvist, katarina.kjellqvist@fv.vision.se

Gröna

Ordinarie: Jennie Andersson, jennie.andersson@harryda.se

Ersättare: Kristina Timdahl, kristina.timdahl@fv.vision.se

Skaraborg

Ordinarie: Lisbeth Larsson, lisbeth.larsson@fv.vision.se

Ersättare: Erik Nordgren, erik.nordgren@fv.vision.se

Svenska kyrkan

Ordinarie: Björn Carlstedt, bjorn.carlstedt@fv.vision.se

Ersättare: Lars Svernling, lars.svernling@svenskakyrkan.se

Södra

Ordinarie: Lennart Johansson, lennart.johansson@fv.vision.se

Ersättare: Linda Durevall, linda.durevall@falkenberg.se

Norra

Ordinarie: Reagan Andersson, reagan.andersson@stenungsund.se

Ersättare: Kim Jondell, kim.jondell@uddevalla.se

Göteborgsavdelningen

Ordinarie: Kristina Ramstedt, kristina.ramstedt@fv.vision.se

Ersättare: Bülent Maksimov, bulent.maksimov@fv.vision.se

Privata

Ordinarie: Åsa Helena Bergdahl, asahelena.bergdahl@fv.vision.se

Ersättare: Nicki Lindström, nickilindstrom@gmail.com

Visions center i Göteborg

Samordnare: Gunvor Åsberg, gunvor.asberg@vision.se

Verksamhetschef: Niklas Hjelte, niklas.hjelte@vision.se

Chatta med oss i Vision-appen!

Som medlem i Vision kan du chatta med en rådgivare – direkt i Vision-appen! Du hittar appen där appar finns.

Hur kan vi hjälpa dig?

Hitta svaret på din fråga

Frågor och svar

Ställ en fråga om ditt medlemskap

Starta chattbot

Kontakta oss istället

Kontakta oss