Kom i kontakt med Vision

Vision Direkt

0771 44 00 00

Stäng ×

Bli medlem i Vision - 3 månader kostnadsfritt

Fackförbundet för dig som är tjänsteman inom kommun, region, kyrkan och bolag kopplat till välfärden.

Medlemskapet i Vision

Är Vision rätt för dig?

A-kassan Vision

Är du arbetssökande och vill bli medlem?

Sms:a "Vision" till 71501 så hjälper vi dig.

Härmed godkänner du villkoren för medlemskapet i Vision. Det innebär att du är medveten om att dina personuppgifter registreras i Visions medlemsregister. Vi behöver uppgifterna för att erbjuda dig medlemskap i enlighet med våra stadgar. 

Läs om hur vi använder dina personuppgifter

Gå till Visions stadgar

Du får en faktura på medlemsavgiften varje månad. Om du är ansluten till Kivra kommer fakturan dit. Från den dagen ditt medlemskap börjar gälla kan du anmäla autogiro eller e-faktura via Mina sidor. Har du ett framtida medlemskap behöver du göra det via din internetbank i stället.

Medlemsavgiften baseras på din inkomst och du har själv ett ansvar för att Vision har aktuella uppgifter om dig. Du har möjlighet att själv uppdatera dina uppgifter på Mina sidor.

Dina uppgifter skickas till de försäkringsbolag som Vision har avtal med. För att teckna hemförsäkring till medlemspris behöver du själv kontakta det bolag som Vision hänvisar dig till.

Du ansluts automatiskt till personförsäkringar hos det försäkringsbolag som Vision samarbetar med. Detta förutsatt att du är bosatt och folkbokförd i Sverige. Tänk dock på att försäkringarna kan omfattas av exempelvis hälsokrav. Därför bör du noggrant läsa informationen som du får hemskickad till dig när du har blivit medlem. Kontakta försäkringsbolaget om du inte uppfyller kraven för försäkringen.

Inkomstförsäkringen ingår i ditt medlemskap. Men du måste vara med i en a-kassa för att ha rätt till ersättning från inkomstförsäkringen om du blir arbetslös. Glöm inte att söka medlemskap i a-kassan separat från ditt medlemskap i Vision.

Gå till A-kassan Visions webbplats

Vision ingriper inte i händelser eller tvister som inträffade innan du lämnade in din ansökan om medlemskap. 

Vision avdelning Göteborg

Kontaktuppgifter

Har du frågor som rör din dig själv eller din arbetsplats kontaktar du Visions sektion i din förvaltning. Sektionerna är sorterade i bokstavsordning nedan. Vill du kontakta avdelningen hittar du uppgifterna till höger (nedan om du använder en mobil)

Vill du komma i kontakt med Visions avdelning? Välkommen att mejla visiongoteborg@fv.vision.se

Kontaktuppgifter till sektioner

Arbetsmarknad och vuxenutbildning

Sami Thuresson, ordförande
031-368 60 54
sami.thuresson@arbvux.goteborg.se

Exploateringsförvaltningen

Ewa Jonassen, ordförande
Stefan Granander, ordförande

Funktionsstöd

Jonas Parsmo
jonas.parsmo@fv.vision.se

Fredrik Lindström
fredrik.lindstrom@funktionsstod.goteborg.se

Grund- och förskoleförvaltningen

Krystyna Öbom, ordförande
031-365 91 69
krystyna.obom@fv.vision.se

Pelle Hellrönn
pelle.hellronn@grundskola.goteborg.se

Idrott- och föreningsförvaltningen

Inköp och upphandling

Anette Andersson, ordförande

Intraservice

Anette Sernlo, ordförande/HSO
031-368 68 13
vision.intraservice@fv.vision.se

Thomas Andersson, ordförande
vision.intraservice@fv.vision.se

Kretslopp och vatten

Sandra Alm, ordförande
sandra.alm@kretsloppochvatten.goteborg.se

Kulturförvaltningen

Eva K Halleröd, ordförande
072-246 89 13
eva.khallerod@fv.vision.se

Medborgarservice

Zlate Musli, ordförande

Miljöförvaltningen

Carina Andersson
carina.andersson@miljo.goteborg.se

Socialförvaltningen Centrum

Jill Kaighin, ordförande
jill.kaighin@fv.vision.se

Josefin Svendsen, ordförande
josefin.svendsen@fv.vision.se

Socialförvaltningen Hisingen

Walentine Andersson, ordförande
walentine.andersson@fv.vision.se

Socialförvaltningen Nordost

Mikael Johansson
mikael.johansson@fv.vision.se

Socialförvaltningen Sydväst

Ann-Charlotte Hellsing Eriksson, ordförande
anncharlotte.hellsing@fv.vision.se

Hubert Larsson, ordförande
hubert.larsson@socialsydvast.goteborg.se

Stadsbyggnadsförvaltningen

Anna-Karin Nilsson, ordförande
031-368 16 52
anna-karin.nilsson@fv.vision.se

Maria Bylund, ordförande
072-855 46 63
maria.bylund@fv.vision.se

Stadsfastighetsförvaltningen

Martin Björkroth, ordförande
Oskar Amund, ordförande

Stadsledningskontoret

Cecilia Rossiello, ordförande
Mia Winterfjord, ordförande

Stadsmiljöförvaltningen

Christer Skagerholm, ordförande
Fredrik Wånander, ordförande

Utbildningsförvaltningen

Michel Serey, ordförande
michel.serey@educ.goteborg.se

Äldre samt vård- och omsorg

Annika Bergstrand, ordförande
annika.bergstrand@aldrevardomsorg.goteborg.se

Johanna Häussler Sand, ordförande
johanna.hausslersand@fv.vision.se

Tipsa om tänkbara medlemmar

Känner du någon som skulle kunna vara med i Vision, men inte är det? Kontakta Medlemstipset!

Tipsa Vision

Hur kan vi hjälpa dig?

Hitta svaret på din fråga

Frågor och svar

Ställ en fråga om ditt medlemskap

Starta chattbot

Kontakta oss istället

Kontakta oss