Vision konstaterar att SKR:s ekonomirapport från maj 2025 bekräftar det medarbetarna inom välfärden ser i sin vardag: behoven inom äldreomsorg, socialtjänst och hälso- och sjukvård ökar, medan resurserna inte räcker till. Utan mod att prioritera om riskerar vi nedskärningar just där behoven är som störst.
– Alla välfärdens verksamheter är i behov av bibehållna och ofta mer resurser, men när det som finns är begränsat behöver vi mod hos politiken, så att resurserna används där de behövs allra mest de kommande åren, säger Visions förbundsordförande Veronica Magnusson.
Samtidigt som antalet barn i förskole- och skolåldrar minskar, så ökar antalet äldre personer. SKR konstaterar att äldreomsorgen återigen kommer att bli kommunernas största verksamhet.
– Utöver att kommunpolitiker måste orka hantera och planera för omställningen behöver staten ta ett ännu större ekonomiskt ansvar, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision.
Vision delar SKR:s krav på staten:
- Långsiktiga och värdesäkrade statsbidrag som ger kommuner och regioner stabila planeringsförutsättningar.
- Minskad detaljstyrning för att möjliggöra lokala anpassningar och effektiv resursanvändning.
- Medfinansiering av investeringar inom infrastruktur, klimatanpassning och civil beredskap.
SKR:s rapport lyfter även behovet av att stärka den civila beredskapen i takt med ökade militära satsningar. Vision understryker att trygghet inte enbart handlar om militär kapacitet, utan också om fungerande omsorg, vård och social trygghet i vardagen och i kris.
Slutligen vill Vision betona vikten av investeringar i klimatanpassning och ny teknik. Detta kräver satsningar på kompetensutveckling och delaktighet för att säkerställa långsiktiga effekter.