Kom i kontakt med Vision

Vision Direkt

0771 44 00 00

Stäng ×

Bli medlem i Vision - 3 månader kostnadsfritt

Fackförbundet för dig inom kommun, region, kyrka och bolag kopplat till välfärden. 

Mer om medlemskapet

Mer om A-kassan Vision

Är du arbetssökande och vill bli medlem?

Sms:a "Vision" till 71501 så hjälper vi dig.

Härmed godkänner du villkoren för medlemskapet i Vision. Det innebär att du är medveten om att dina personuppgifter registreras i Visions medlemsregister. Vi behöver uppgifterna för att erbjuda dig medlemskap i enlighet med våra stadgar. 

Läs om hur vi använder dina personuppgifter

Gå till Visions stadgar

Med hjälp av uppgifterna du lämnar betalas din medlemsavgift genom automatiskt avdrag på din lön varje månad. Om det inte går att dra avgiften får du ett inbetalningskort hemskickat med posten, eller till Kivra om du har en digital brevlåda. Du kan också välja att betala via autogiro eller e-faktura.

Medlemsavgiften baseras på din inkomst och du har själv ett ansvar för att Vision har aktuella uppgifter om dig. Du har möjlighet att själv uppdatera dina uppgifter på Mina sidor.

Dina uppgifter skickas till de försäkringsbolag som Vision har avtal med. För att teckna hemförsäkring till medlemspris behöver du själv kontakta det bolag som Vision hänvisar dig till.

Du ansluts automatiskt till personförsäkringar hos det försäkringsbolag som Vision samarbetar med. Tänk dock på att försäkringarna kan omfattas av exempelvis hälsokrav. Därför bör du noggrant läsa informationen som du får hemskickad till dig när du har blivit medlem. Kontakta försäkringsbolaget om du inte uppfyller kraven för försäkringen.

Om du betalar medlemsavgiften till Vision via löneavdrag kommer även försäkringspremien för dina personförsäkringar att dras på samma sätt.

Inkomstförsäkringen ingår i ditt medlemskap. Men du måste vara med i en a-kassa för att ha rätt till ersättning från inkomstförsäkringen om du blir arbetslös. Glöm inte att söka medlemskap i a-kassan separat från ditt medlemskap i Vision.

Gå till A-kassan Visions webbplats

  • En bild på lila tulpaner.

Samordningsgrupp

På alla Visions regionala center finns en samordningsgrupp som fungerar som länken mellan Visions center och de förtroendevalda i regionen. Här är samordningsgruppen i område Sydost.

Samordningsgruppen väljs vartannat år och träffas cirka sex gånger per år. Vid behov träffas gruppen oftare eller via Teams/Zoom. Samordningsgruppen är ingen formell beslutsgrupp.

Vårt mantra är: Samordningsgruppen ska möjliggöra påverkan och inflytande mellan medlemmar, förtroendevalda, förbundsstyrelsen och centret genom personliga möten och aktiv kommunikation.

Minnesanteckningar

Syftet med gruppen är att:

  • Prata verksamhetsfrågor på en övergripande nivå.
  • Följa upp aktivitetsplanen.
  • Följa upp den förbundsgemensamma inriktningen.
  • Ha en dialog med regionens förbundsstyrelseledamot/ledamöter i FS-frågor samt andra övergripande frågor.
  • Diskutera eventuella frågor från centrala valutskottet.
  • Ta beslut i regionövergripande frågor där vi inte kan invänta större samlingar/konferenser.
  • Vara en förmedlande länk mellan verksamhetschefen på det regionala centret och regionens avdelningar och klubbar.

Utgångspunkten är att gruppen ska bestå av representanter i olika åldrar, från olika avtalsområden och branscher. 

Samordningsgruppens roll (pdf)

Kontakta oss

Vision Region Östergötland

Camilla Berlin, camilla.berlin@regionostergotland.se

Växjö Stiftsavdelning

Helena Fyhr-Abrahamsson, helena.fyhrabrahamsson@fv.vision.se

Vision Gotland

Anna Gynning, anna.gynning@fv.vision.se

Vision Region Kalmar län

Carl Wyckman, carl.wyckman@fv.vision.se

Linköpings kommunavdelning

Gustav Södling, gustav.sodling@fv.vision.se

Kalmar kommunavdelning

Cecilia Johansson, cecilia.johansson@fv.vision.se

Vision Region Jönköping

Ulrika Toftgård, ulrika.toftgard@fv.vision.se

Norrköpings kommunavdelning

Iréne Hederstedt, irene.hederstedt@fv.vision.se

Vision Njudung Energi

Sigge Ahnstedt, sigge.ahnstedt@fv.vision.se

CVU (Centrala Valutskottet)

Lotta Dahl, lotta.dahl@regionostergotland.se

Förbundsstyrelsen

Dalia Eid, dalia.eid@vision.se

Jens Lagnestam jens.lagnestam@vision.se

Visions center i Linköping

Christina Frostberg, centerchef
Henrik Westerman, områdeschef
Kent Kullander, samordnare

Chatta med oss i Vision-appen!


Som medlem i Vision kan du chatta med en rådgivare - direkt i Vision-appen! Du hittar appen där appar finns.

Mer om Vision-appen

Frågor & svar