– För mycket osynligt arbete för chefer leder till en splittrad arbetsvardag och betungar ett redan omöjligt uppdrag. Chefer som inte har tillräckligt med stöd får inte tid att leda och utveckla verksamheten.
Det sa Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision, som var en av paneldeltagarna på Visions Midvintermingel med temat ”Så synliggör vi chefernas osynliga arbete på jobbet”. Minglet hölls i samarbete med Make Equal.
Det osynliga arbetet får en arbetsplats att fungera
Vad är då osynligt arbete?
– Det är det som syns först när det inte görs. Allt det som får en arbetsplats att fungera och vara trivsam. Det är arbete som behövs, som alla kan göra, men som ofta inte ingår i de ordinarie arbetsuppgifterna och därmed är icke-meriterande, berättade Ida Östensson, ordförande på Make Equal.
Det kan handla om att stå för insamlingen av en present till kollegan som ska gå i pension, att ställa in mjölken i kylen, att fixa nybryggt kaffe, att hålla i inskolningen av den nya kollegan, att vattna blommorna, att fixa lösenord eller att städa toaletterna.
Ett jämställdhetsproblem
Och främst utförs det osynliga arbetet av kvinnor. Kvinnor lägger upp till 200 fler timmar per år på icke-meriterande arbete än sina manliga kollegor, visar forskning av Lise Vesterlund, professor i nationalekonomi. Chefer är 50 procent mer benägna att be kvinnor att göra den här typen av uppgifter, och när kvinnor tillfrågas är de 50 procent mer benägna att säga ja.
Veronica Magnusson menade att det finns olika förväntningar på olika verksamheter i till exempel en kommun. Är det en kvinnodominerad verksamhet, som exempelvis äldreomsorgen, förväntas man stå för det osynliga arbetet inom den ordinarie verksamheten.
– Men går du bara 100 meter bort i korridoren till den tekniska förvaltningen, där främst män arbetar, så är det en självklarhet med både administrativt stöd och vaktmästare. Vi måste uppvärdera dessa stödfunktioner – de behövs så att chefen ska kunna göra sitt jobb.
Stödet till chefer viktigt
Erik Pelling är kommunstyrelsens ordförande i Uppsala kommun. Han berättade om vad som kan hända om chefen inte får tid att utföra sina arbetsuppgifter – bland annat har ett uppmärksammat fall handlat om en hemtjänstchef som hade över 90 medarbetare och dåliga stödfunktioner. Chefens missade bakgrundskontroll ledde bland annat till ett uppmärksammat sexualbrott.
– Nu arbetar vi med ett mål om att ha högst 30 medarbetare per chef. Stödet till chefer är ovärderligt och vi måste ändra hur vi pratar om det. Det är inte fult att ta hjälp av vaktmästare och IT-support. De utför viktiga välfärdssysslor.
Det osynliga arbetet kan också leda till ökad sjukfrånvaro.
– Vi vet att den stressrelaterade ohälsan är större för kvinnor. Det osynliga arbetet på jobbet i kombination med högre förväntningar på hemmaplan kan leda till en ohållbar situation. Både individen och samhället tjänar på att arbeta med att fördela det osynliga arbetet mer jämställt, sa Veronica Magnusson.
Synliggör och uppvärdera
Hur kan man lösa problemet med det osynliga arbetet? Ett sätt är att synliggöra och uppvärdera det.
– Om det är en arbetsuppgift som ska göras ska det också in i arbetsbeskrivningen och vara meriterande. Kartlägg på arbetsplatsen vad som behöver göras och fyll i vem som gör vad. Rotera arbetsuppgifter, till exempel att skriva minnesanteckningar eller att fixa fika, sa Ida Östensson.
Anders Henriksson, ordförande på Sveriges Kommuner och Regioner menade att vi har kommit en bit på väg när det kommer till jämställdhet i det offentliga Sverige – men det är fortfarande långt kvar.
– Det är viktigt att integrera jämställdhetsfrågor överallt och politiker måste ständigt arbeta med frågan. Det handlar också till exempel om att fördela föräldraledighet och vabb mer jämställt, sa han.