Vision logotyp

Sök på något eller välj vad du vill göra genom populära genvägarna.

Pressmeddelanden

-

Vårbudgeten: Vision saknar långsiktiga investeringar i välfärd och klimat

Trots stora nedskärningar och varsel i kommuner och regioner saknas stora välfärdssatsningar i regeringens vårbudget. - Det är feltänkt och dyrt att inte investera i välfärdens personal och arbetsmiljö, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision.

Veronica Magnusson, förbundsordförande. Foto: Vision

-I en osäker omvärld behövs en stark välfärd mer än någonsin. En fungerande vård, omsorg och skola stärker beredskapen i kristider. Att det i särklass största reformutrymmet går till att gynna en mansdominerad bransch och hushåll med höga inkomster, samtidigt som välfärdens behov inte hörsammas, är ett vägval som inte stärker samhällets samlade beredskap och ger negativa konsekvenser för jämställdheten, säger Veronica Magnusson.

-Välfärden fortsätter att halka efter. Nu förväntar vi oss att regeringen i höstbudgeten tar ett helhetsgrepp och stärker välfärden, inte minst med tanke på ökande behov i äldreomsorgen och i socialtjänsten när den nya socialtjänstlagen nu träder i kraft, fortsätter Veronica Magnusson.

2024 var det varmast året som hittills har uppmätts och klimatförändringarna gör sig alltmer påminda i form av värmeböljor och översvämningar. Även här krävs statligt stöd för att snabba på klimatomställningen i kommuner och regioner. Vision efterlyser ett tydligare nationellt ledarskap, satsningar på järnväg och billigare resor med kollektivtrafik.

Vårbudgeten innehåller satsningar på en digital omställning i offentlig sektor. Samtidigt är regeringen inte i närheten av den ambitionshöjning gällande AI-utvecklingen som AI-kommissionen föreslår i sin färdplan. Visions senaste AI-rapport "AI – kollega eller konkurrent?" visar tydligt att det inte har satsats tillräckligt på att ge medarbetare de förutsättningar och den kunskap de behöver.

-Rätt infört och med medarbetarinflytande kan AI förbättra processer i välfärden och frigöra resurser som kan återinvesteras i välfärden och i personalens arbetsmiljö och välmående. Även här behöver regeringen ta ledartröjan, det är inte rimligt att alla kommuner och regioner ska uppfinna AI-hjulet på egen hand, säger Veronica Magnusson.

Hur kan vi hjälpa dig?

Undrar du något om dina villkor på jobbet? Här hittar du svar på vanliga frågor om allt möjligt som rör arbetslivet – och om vilket stöd du kan få av Vision.