Sök på något eller välj vad du vill göra genom populära genvägarna.

Pressmeddelanden

-

Bra att regeringen backar om 13-åringar i fängelse

Fackförbundet Vision välkomnar regeringens besked om att dra tillbaka propositionen som föreslår att 13-åringar ska kunna straffas med fängelse. Nu fortsätter arbetet med att få regeringen att backa även från förslaget om att sänka straffbarhetsåldern till 14 år.

Bra att regeringen backar om 13-åringar i fängelse

Regeringen drar tillbaka propositionen med motiveringen att den inte kommer att gå igenom riksdagen. Justitieminister Gunnar Strömmer är dock tydlig med att ambitionen att sänka straffbarhetsålderns står kvar, men då till 14 år.

- Det är ett viktigt besked som regeringen ger idag. Men, det hade vägt betydligt tyngre om regeringen hade backat helt och lyssnat på forskare och på de som arbetar med barn och unga. Nu kommer vi att fortsätta att arbeta för att unga ska få det stöd de behöver för att lämna en destruktiv livsbana, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande för Vision.

Vision organiserar cirka 222 000 tjänstepersoner inom välfärden varav många arbetar inom socialt arbete. I stället för fokus på straff och repressalier vill Vision se fokus på förebyggande insatser och närvarande vuxna.

Regeringen upprepar att det behövs nya lösningar. Men vi tror att det är dags att verkligen testa det som vi vet fungerar. Att investera i barn och unga, genom ordentliga resurser till skola och socialtjänst, säger Veronica Magnusson.