Är du medlem?
Logga in för att komma till en utökad sida om din egen lokala fackförening.
eller
Välkommen till Visions pensionärssektion i Stockholms Län
När du går i pension från 65 år kommer du automatiskt att få ett erbjudande från Vision centralt om att vara fortsatt medlem i Vision och ett erbjudande om att vara medlem i pensionärssektion.
Om du går i pension innan 65 år får du själv ringa Vision centralt och meddela att du går i pension och vill fortsatt vara kvar som medlem. Ditt fortsatta medlemskap krävs för att kunna behålla eventuella försäkringar.
Vi är idag ca 1380 medlemmar. Vi håller årsmöte och höstmöte under året och som medlem får man ett vår- och ett höstprogram med ett varierat utbud av program. Det kan vara guidade museibesök, promenader, film, föredrag eller någon dagsresa bland annat. Vi har ett samarbete med Studieförbundet Vuxenskolan som erbjuder 10% rabatt på alla sina kurser under 2026. Ett medlemskap i sektionen kostar 100 kronor per år utöver de 100 kronorna det kostar att vara med i Vision. Avgiften faktureras av förbundet.
För att få reda på fler detaljer online måste man vara medlem och inloggad i systemet.
Välkommen att anmäla dig!