Träffa Vision på Framtidsmässan
2021-09-18
För tredje gången anordnas Framtidsmässan i digital form. Vision deltar med monter och CV-granskare. Dessutom kan du som är student passa på att gå på speedintervju för jobb som studentinformatör på Vision!
Den 21 oktober deltar Vision på Framtidsmässan som i år sker digitalt med anledning av rådande pandemi. För studenter som besöker mässan finns det möjlighet att granska sitt cv i vår monter för att maxa och öka sina chanser att få drömjobbet. Tjänsten är tillgänglig för både studentmedlemmar och de som inte är med i Vision – men det är först till kvarn som gäller.
Speedintervjuer erbjuds för nyfikna studenter
Under dagen har studenter möjlighet att få en speedintervju med Vera Fogelberg, verksamhetsledare på Visions studentverksamhet.
– Vision har ett fyrtiotal studentinformatörer på universitet och högskolor runt om i landet. Då de är studenter så är personalomsättningen hög eftersom många tar examen, har praktik eller åker på utbytesstudier. Vi söker därför alltid nya stjärnor till vår studentverksamhet och kommer erbjuda besökare på Framtidsmässan möjlighet att skicka in sitt CV och intervjuas för tjänsten, säger Vera Fogelberg.
Visions studentinformatörer är själva studenter och jobbar extra vid sidan om sina studier. Studentinformatörens huvudsakliga uppgift är att anordna aktiviteter på sitt lärosäte som syftar till att rekrytera nya medlemmar till Vision. Förutom medlemsrekrytering innebär tjänsten också att ge befintliga medlemmar service, marknadsföra aktiviteter och hålla koll på vad som händer på universitetet/högskolan.
Kostnadsfritt medlemskap – jubileumserbjudande!
För att fira att Vision fyller tio år erbjuds alla studenter möjlighet att möjlighet att gå med kostnadsfritt – för hela studietiden! Som medlem i Vision finns möjlighet att söka våra uppsats- och studiestipendier, ta del av våra karriärtjänster, få tillgång till lönestatistik och coachning, teckna en bra hemförsäkring och mycket, mycket mer.
Mer om studentmedlemskapet