Chef inom välfärden – ny nätverksgrupp
2020-06-02
Hitta inspiration i andras erfarenheter! Många av välfärdens chefer står just nu inför stora utmaningar – det kräver innovation och mod. Vision har därför skapat en ny grupp på Facebook där chefer kan samlas digitalt och utbyta erfarenheter.
När Visions medlemmar löser problem flödar kreativitet och engagemang! Därför har vi skapat en mötesplats där era idéer och erfarenheter kommer till användning och där ni kan inspirera varandra. Som chef står du inte ensam – många andra är eller har varit i samma sits som du. Svaren på dagens utmaningar finns hos er!
Tanken med gruppen är att det är ni som är chefer som sätter innehållet. Vad händer i er verksamhet? Känner ni av effekterna av Covid–19? Hur hanterar ni bemanningen till sommaren? Berätta och hjälp en annan chef som kanske står inför en liknande situation. Mötesplatsen ska också fungera som ett bollplank när du behöver nya ingångar eller har en svår nöt att knäcka i verksamheten.
Gå med idag!
Allt som krävs för att gå med i gruppen är att du har Facebook och är just chef inom välfärden – du behöver inte vara medlem i Vision. Så, följ länken och gå med nu!
https://www.facebook.com/groups/chefivalfarden