Dags att planera in höst- och julledigheten
2018-10-10
Just nu kan julen kännas väldigt långt borta. Men det kan redan nu vara smart att börja planera in julledigheten och annan ledighet i höst och vinter.
Att börja planera för ledigheter tidigt på hösten gör att både chefens och medarbetarnas handlingsutrymme ökar. Vision.se pratade med Andreas Dits, rådgivare på Vision Direkt, och han berättar att beskeden om ledighet kan komma tidigare om man är ute i god tid.
– När höstloven och julen närmar sig får vi många frågor om vad som egentligen gäller när man vill vara ledig. En vanlig fråga är varför man inte får något besked från sin chef om man får vara ledig eller inte, säger Andreas Dits och fortsätter:
– Inför sommarsemestern ska man normalt få svar på sitt önskemål senast två månader innan ledigheten börjar. För höst- eller julsemester finns inte samma bestämmelse utan här får man ha en dialog med sin chef. Men man ska kunna få ett svar inom rimlig tid. Vi säger också att det kan finnas andra ledighetsbestämmelser på arbetsplatsen, som då finns i ett kollektivavtal, säger Andreas Dits.
– Då kan också arbetsgivaren planera verksamheten bättre. Och är man förälder är det bra att i god tid veta vilka dagar som gäller då man har kontakt med förskola, skola och fritids, säger Andreas Dits.
Kontakta gärna Vision Direkt om du har fler funderingar kring ledighet.
Telefon: 0771 44 00 00
E-post: visiondirekt@vision.se
Chatta 9-15