Mathias Bohman (S), Veronica Magnusson och Torgny Hagelin, Personaldirektör.
Veronica Magnusson träffade politiker i Upplands Väsby
2017-08-30
I januari 2017 startade Vision landets största dialog för ett mänskligare arbetsliv. I ett led i detta så träffar Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision, politiker och medlemmar runt omkring i landet för att se till att sjukfrånvaron sänks. I måndags träffade hon politiker i Upplands Väsby för att prata om hur det ser ut där.
– Jag och lokalavdelningen träffade politiker, både från oppositionen och majoriteten, och personaldirektören. Vi diskuterade vad som behövs för ett mänskligare arbetsliv och vad som krävs för att personalen ska ha en bra arbetsmiljö, berättar Veronica Magnusson och fortsätter:
– Vi pratade även om chefers förutsättningar, ledarskapets betydelse samt likvärdiga villkor mellan mans- och kvinnodominerad sektor. Sedan pratade vi om att man ska känna att man är en del av något större och kunna se nyttan och meningsfullheten i sitt arbete. Att det är viktigt man känner att min roll i en stor organisation bidrar till helheten.
Sjuktalen har sjunkit i Upplands Väsby sedan förra året och man är inne i en positiv utveckling men man ligger några procent över de kommuner som är bäst.
– Det finns mer att göra i Upplands Väsby så därför diskuterade vi hur man lyckas behålla och attrahera personal, samt hur man får stabilitet på de arbetsplatser där det har varit en stor omsättning. En annan sak som de tog upp var att personalen i kommunen kan få rådgivning och samtalsstöd, oavsett om det gäller privat eller något som har hänt på jobbet. Det är även något som finns via medlemskapet i Vision och som jag tycker är ett väldigt bra stöd för medlemmar och personalen inom Upplands Väsby kommun.
Vad tar du med dig från mötet?
– Det var roligt att träffa politikerna och jag tar med mig den gemensamma viljan att fokusera på att förbättra arbetsmiljön. Jag tar även med mig att det finns en stor igenkänning när vi pratar om stress och de negativa konsekvenserna som den ger och att vi fortfarande behöver jobba mer med dessa frågor. Sedan är det så himla roligt att se stolta lokala företrädare för Vision och att de har en bra dialog med både arbetsgivare och medlemmar, avslutar Veronica Magnusson.
Vision har frågat medlemmarna vad som bör förändras för att stressen på jobbet ska minskas och har nu tagit fram fyra förslag:
• Ge cheferna förutsättningar att minska sjukskrivningarna. Chefer ska ha ansvar för ett rimligt antal medarbetare inom ett hanterbart antal verksamheter som inte är för geografiskt spridda.
• Balans mellan krav och resurser med hjälp av rätt använd kompetens. För att nå balans mellan krav och resurser krävs fler kollegor. Vi behöver också tänka nytt kring hur personalens kompetens används smartast.
• Satsa på det förebyggande arbetsmiljöarbetet och öka stödet för rehabilitering. Arbetsgivarna behöver se över sitt systematiska arbetsmiljöarbete i förhållande till de nya arbetsmiljöreglerna kring organisatorisk och social arbetsmiljö.
• Sätt personalens hälsa på den politiska dagordningen. Kommuner, landsting och regioner bör upprätta årliga hälsobokslut över hur arbetsmiljön och personalens hälsa utvecklas över tid och identifiera behov av insatser.