×

Bli medlem i Vision - 3 månader kostnadsfritt

Fackförbundet för dig inom kommun, region, kyrka och bolag kopplat till välfärden. 

Läs mer om medlemskapet

Glöm inte att gå med i a-kassan!

Läs mer om A-kassan Vision

Är du arbetssökande och vill bli medlem?
Sms:a "Vision" till 71501 så hjälper vi dig.

Gå vidare

Jag godkänner villkoren för medlemskapet i Vision. Det innebär att jag är medveten om att mina personuppgifter registreras i Visions medlemsregister för att kunna erbjuda mig medlemskap i enlighet med föreningens stadgar (läs mer under vision.se/stadgar). Jag kan läsa mer om hur Vision hanterar mina personuppgifter på vision.se/personuppgifter.

Med hjälp av de uppgifter jag lämnar betalas medlemsavgiften genom automatiskt avdrag på min lön varje månad. Om det inte är möjligt får jag ett inbetalningskort hemskickat med posten eller till Kivra om jag har en digital brevlåda. Jag kan också välja att betala via autogiro eller e-faktura

Mina uppgifter skickas till de försäkringsbolag som Vision har avtal med. För att teckna hemförsäkring till medlemspris behöver jag själv kontakta det bolag Vision hänvisar mig till. Jag ansluts automatiskt till personförsäkringar hos det försäkringsbolag som Vision samarbetar med, men då försäkringar kan omfattas av exempelvis hälsokrav bör jag noga läsa informationen som skickas hem till mig när jag blivit medlem och kontakta försäkringsbolaget om jag inte uppfyller anslutningskraven. Om jag betalar avgiften till Vision via löneavdrag kommer även försäkringspremien (personförsäkringar) att dras så.

Inkomstförsäkringen ingår i medlemskapet men jag behöver vara med i en a-kassa för att ha rätt till ersättning vid en eventuell arbetslöshet.

Glöm inte söka medlemskap i a-kassan! Läs mer om det på https://www.akassanvision.se/

Eller sms:a "Vision" till 71501 så ringer vi upp dig!

Samordningsgruppen i område Väst

Det finns en samordningsgrupp i varje område i Vision, som fungerar som länken mellan Visions center och de förtroendevalda i regionen. Här är samordningsgruppen i område Väst.

Samordningsgruppen väljs vartannat år och träffas 5–6 gånger per år. Vid behov träffas gruppen oftare eller via e-post.

Samordningsgruppen är ingen formell beslutsgrupp. Syftet med gruppen är att:

  • Prata verksamhetsfrågor på en övergripande nivå.
  • Följa upp aktivitetsplanen.
  • Följa upp den förbundsgemensamma inriktningen.
  • Ha en dialog med regionens förbundsstyrelseledamot/ledamöter i FS-frågor samt andra övergripande frågor.
  • Diskutera eventuella frågor från centrala valutskottet.
  • Ta beslut i regionövergripande frågor där vi inte kan invänta regionkonferensen.
  • Vara en förmedlande länk mellan verksamhetschefen på det regionala centret och regionens avdelningar och klubbar.

Utgångspunkten är att gruppen ska bestå av representanter i olika åldrar, från olika avtalsområden och branscher.

Har du frågor? Kontakta gärna Samordningsgruppen i region Väst!

Kontakta oss

CVU
Jonas Ericsson jonas.ericsson@fv.vision.se

FS - representanter 
Sonia Koppen sonia.koppen@vision.se
Anna Toftedahl Anna.toftedahl@vision.se

VGR  
Ordinarie: Tanja Wiemer tanja.wiemer@fv.vision.se
Ersättare: Lisa Norberg lisa.norberg@fv.vision.se 

Sobona 
Ordinarie: Mikael Astner mikael.astner@gryning.se mikael.astner@fv.vision.se
Ersättare: Vakant 

Gröna 
Ordinarie: Jennie Andersson jennie.andersson@fv.vision.se
Ersättare: Christoffer Elwing christoffer.elwing@fv.vision.se

Skaraborg 
Ordinarie: Lisbeth Larsson lisbeth.larsson@fv.vision.se  
Ersättare Kristina: Leijon kristina.leijon@fv.vision.se

Svenska kyrkan  
Ordinarie: Carina Widell carina.widell@fv.vision.se 
Ersättare: Björn Carlstedt bjorn.carlstedt@fv.vision.se 

Södra 
Ordinarie: Lennart Johansson lennart.johansson@fv.vision.se 
Ersättare: Vakant 

Norra 
Ordinarie: Reagan Andersson reagan.andersson@fv.vision.se
Ersättare: Kim Jondell kim.jondell@fv.vision.se

Göteborgsavdelningen 
Ordinarie: Tobias Rydén tobias.ryden@fv.vision.se 
Ersättare: Hilda Johansson hilda.johansson@fv.vision.se 

Privata 
Ordinarie Åsa Helena Bergdahl asahelena.bergdahl@fv.vision.se
Ersätare: Vaknat 

Samordnare Visions center i Göteborg
Gunvor Åsberg
gunvor.asberg@vision.se

Verksamhetschef Visions Center i Göteborg
Niklas Hjelte
niklas.hjelte@vision.se 

Nyheter

Till arkivet

1153 nya medlemmar under oktober

Allt det här får du:

  • Löne- och karriärcoachning

  • Schysta medlemsförmåner

  • En vass inkomstförsäkring

  • Inflytande på jobbet

Bli medlem!

Förtroendevald?

Allt du behöver för ditt uppdrag.

Engagemangskiosken

Med engagemangskiosken är det lätt att ordna aktiviteter på arbetsplatserna, och att sprida det ni gör till fler.

Vad engagerar dig?

Fråga Vision Direkt

Personlig rådgivning om allt som rör din arbetssituation, öppet alla vardagar 8-20.

Kom i kontakt med Vision

Vision nära dig

Hitta ditt Visioncenter, avdelning eller klubb

Vårt frågeforum