För gladare måndagar
Under 2011 genomförde Vision, som precis hade bytt namn från SKTF, den historiskt stora kampanjen "För gladare måndagar". Just för att visa att Vision vill göra medlemmarnas arbetsliv bättre.
Kampanjen gick ut på att träffa över 100 000 människor i alla de yrkesgrupper som Vision organiserar. Vid fikabordet, på yrkesträffen, frukostmötet, minglet, utbildningen eller på nätet.
Samtalen handlade om vad det är som gör att det är roligt att gå till jobbet på måndagarna, och alla andra dagar. Därför hade kampanjen namnet "För gladare måndagar".
För att få fart på diskussionerna om vad som gör måndagen gladare erbjöd Vision människor att nominera särskilt värdefulla och uppskattade kollegor och vänner till "Gladare-måndagar-linjen". Vinnarna fick bland annat blombud, choklad eller en en låt på lunchrasten.
Kampanjen ackompanjerades av annonser i dagstidningar, skyltar på stan och i bussar.