Vision påverkar och växer
Under mina första veckor som ny förbundsordförande har Vision fått möjlighet att arbeta med yrkesfrågor i riktigt skarpt läge. Och vilket genomslag vi har fått! Vision har synts och hörts i media, nationellt såväl som lokalt.
Krönika i tidningen Aspekten nr 5 2014
I SVT:s morgonsoffa samtalade jag med barn-, äldre- och jämställdhetsminister Åsa Regnér, och berättade om våra medlemmar i socialtjänsten och deras tuffa arbetssituation. Samt vilka lösningar vi ser.
Jag fick också möjlighet att föra fram ett av våra förslag: en nationell kommission för socialtjänsten. En kommission behövs för att ta ett helhetsgrepp med lösningar på krisen i socialtjänsten. Jag kommer att fortsätta att berätta om våra idéer då jag snart träffar Åsa Regnér igen för ett enskilt möte.
Men det behöver också ske snabba lokala initiativ i frågan, och här ska Vision såklart vara väldigt aktiva. Vi uppmanar just nu våra avdelningar i kommunerna att ta initiativ till lokala intresseförhandlingar för att lyfta och förbättra villkoren i socialtjänsten. Just nu har vi stora möjligheter att påverka, och den chansen ska vi ta.
Att jobba med intresseförhandlingar är en metod som kan användas att förbättra villkoren på alla arbetsplatser och för olika yrkesgrupper. Prata med dina kollegor och din styrelse om vad ni vill förbättra på er arbetsplats. Använd gärna arbetsplatsträffar för att lyfta frågor kring arbetsbelastning, förutsättningar mm. Ta kontakt med arbetsgivaren för en intresseförhandling eller annat samarbete kring dessa frågor. Vi vet av erfarenhet att detta är ett av de bästa sätten vi har för att lokalt påverka villkor.
Vision påverkar, och det gör att fler vill bli medlemmar. Det känns härligt att kunna berätta att vi nu har 170 000 medlemmar! Och det är tack vare dig och alla andra förtroendevalda, medlemmar och tjänstemän som det går så bra. Att vi är ute på arbetsplatserna och ställer frågan om medlemskap ger resultat.
Men också att vi fortsätter att utmana oss själva och våra arbetssätt för att bli mer relevanta för våra medlemmar och framtida medlemmar, ger resultat.
En av alla fantastiska möjligheter i min roll som ordförande är att få tillgång till denna kanal – Aspekten - till er lokalt förtroendevalda och ombud. Jag hoppas på mycket dialog kring hur vi tillsammans jobbar framåt på bästa sätt i alla våra hjärtefrågor.
Har du idéer, förslag eller goda exempel så hör av dig på adressen veronica.karlsson@vision.se
Tillsammans har vi kraften att göra arbetslivet bättre för våra medlemmar. Allt vi gör spelar roll - Vision spelar roll.
Veronica Karlsson
Förbundsordförande Vision