Ledarskap, organisering och handling – Harvard Kennedy School
Har du en idé och vill förändra? Vill du påverka och göra skillnad tillsammans med andra? Sök till det spännande och utmanande programmet Ledarskap, organisering och handling vid Harvard Kennedy School.
Om utbildningen
Målgrupp: Ledare för medborgarorganisationer, sociala rörelser, förespråksgrupper ideella organisationer och fackförbund.
Omfattning: 15 veckors distansutbildning.
Form: Digitalt.
Tid: Februari till maj 2023.
Ansökningsperiod: 27 september - 4 november 2022
”Effektiv organisering kräver en förståelse för hur man identifierar, rekryterar och utvecklar ledarskap, bygger samhället kring det ledarskapet och utnyttjar kraften från resurserna i samhället.”
- Citat från tidigare deltagare
På programmet Ledarskap, organisering och handling läser du fakta och teorier på distans och genomför aktiviteter på hemmaplan med stöd av väl beprövade metoder. Nu har du möjlighet att få stöd av Vision för att delta i programmet vid Harvard Kennedy School.
Vem riktar sig utbildningen till?
Den här 15-veckors distansutbildningen erbjuds av Harvard Kennedy School. Det är en unik möjlighet för dig som är involverad i att organisera projekt runt om i världen och vill interagera med andra som arbetar med liknande utmaningar.
Målgruppen för utbildningen är ledare för medborgarorganisationer, sociala rörelser, förespråksgrupper för ideella organisationer och fackförbund. Programmet är utformat för ledare från hela världen som genomför verkliga organisationsprojekt som stöder deras organisations pågående arbete.
Förutsättningar för att gå utbildningen
Du ansöker till programmet som enskild person med en idé för att engagera fler medlemmar. Vision bedömer din idé och hur den bidrar till Visions mål och hjärtefrågor.
Du bidrar med tiden för studierna och aktiviteterna du ska genomföra. För att ha bra förutsättningar att delta behöver du kunna jobba med utbildningen på halvtid under perioden februari till maj.
Utbildningen genomförs på engelska och du förutsätts ha tillräckliga kunskaper för att delta.
När du har genomfört utbildningen får du ett betyg från Harvard Kennedy School.
Vision erbjuder stöd vid ansökan och under utbildningstiden
Vision betalar hela kursavgiften och har upp till tio platser på utbildningen. Du presenterar först din idé för Vision, som väljer ut de projekt som bäst bidrar till Visions organisering och mål. Därefter får du stöd i att skriva din ansökan till Harvard, som i sin tur väljer ut vilka deltagare som får plats på utbildningen.
Både ansökningsprocessen och utbildningen är tidskrävande och lärorik. I ansökan beskriver du ditt projekt som du sedan arbetar vidare med.
Vill du veta mer?
Hos Harvard Kennedy School kan du läsa mer om innehållet i utbildningen. Du kan också lyssna på professor Marschall Ganz, som är ansvarig för programmet, och ta del av erfarenheter från andra deltagare.
Leadership, Organizing and Action: Leading Change (hks.harvard.edu)
Är du intresserad? Hör av dig och prata gärna med Dalia Eid eller Henrik Westerman som båda har gått utbildningen.
Ansökan
Ansökan till 2023 års omgång av utbildningen är stängd.
Har du frågor om utbildningen? Välkommen att kontakta Marie-Louise Mattsson: marie-louise.mattsson@vision.se.
