Ledarskap

HR väger tungt i organisationer

30 januari 2015

I Sverige är HR-chefen nästan alltid med i ledningsgruppen. Och allt oftare är det en kvinna. Det visar världens största återkommande undersökning om personalfrågor.

Cranet-studien görs vart fjärde år i cirka 40 länder. Syftet är att följa personalarbetets utveckling över tid. Snart släpps resultatet från 2014 års svenska undersökning.

Den visar bland annat att 87 procent av HR-cheferna sitter i sin organisations ledningsgrupp. Det är förvisso ett par procentenheter lägre än för fyra år sedan, men jämfört med andra länder i tidigare undersökningar är det ändå en hög siffra, enligt Tina Lindeberg på IPF, Institutet för personal- och företagsutveckling vid Uppsala universitet, som ansvarar för studien tillsammans med Bo Månson.

– En slutsats är att det finns förutsättningar för HR-chefer att vara med och påverka saker i ett tidigt stadium och att HR ses som en strategiskt viktig del i organisationen, säger Tina Lindeberg.

Ändå är det bara i snitt 66 procent av HR-cheferna som involveras redan från början vid en övergripande verksamhetsförändring. I offentlig sektor är andelen 59 procent.

– HR genomsyrar allt som görs i en organisation. Men ofta kallas de in först när ett problem redan uppstått.

En annan trend i offentlig sektor är att huvudansvaret för traditionella HR-uppgifter, som rekrytering och kompetensutveckling, läggs på verksamhetschefer.

– Jag kan bara spekulera i varför, men man kanske anser att linjechefer har bättre kännedom om sin personal och vad den behöver än vad HR på central nivå har.

I framför allt offentlig sektor ska dessutom chefer och medarbetare allt oftare själva fylla i semester och andra mer rutinartade HR-relaterade arbetsuppgifter i IT-systemen. Syftet kan, enligt Tina Lindeberg, vara att man vill skapa utrymme för HR-funktionens mer strategiska roll.

Undersökning visar också att andelen kvinnliga HR-chefer ökar stadigt. 1995 var en fjärdedel av HR-cheferna kvinnor. Nu är de i knapp majoritet.


Relaterade artiklar