×

 

Bli medlem i Vision - 3 månader kostnadsfritt

  • Under 30 år? 100 kr för hela första året
  • Student? 100 kr för hela studietiden

Om medlemskapet

Gå vidare

Jag godkänner villkoren för medlemskapet i Vision. Det innebär att jag är medveten om att mina personuppgifter registreras i Visions medlemsregister för att kunna erbjuda mig medlemskap i enlighet med föreningens stadgar (läs mer under vision.se/stadgar). Jag kan läsa mer om hur Vision hanterar mina personuppgifter på vision.se/personuppgifter.

Med hjälp av de uppgifter jag lämnar betalas medlemsavgiften genom automatiskt avdrag på min lön varje månad. Om det inte är möjligt får jag ett inbetalningskort hemskickat med posten eller till Kivra om jag har en digital brevlåda. Jag kan också välja att betala via autogiro eller e-faktura

Mina uppgifter skickas till de försäkringsbolag som Vision har avtal med. För att teckna hemförsäkring till medlemspris behöver jag själv kontakta det bolag Vision hänvisar mig till. Jag ansluts automatiskt till personförsäkringar hos det försäkringsbolag som Vision samarbetar med, men då försäkringar kan omfattas av exempelvis hälsokrav bör jag noga läsa informationen som skickas hem till mig när jag blivit medlem och kontakta försäkringsbolaget om jag inte uppfyller anslutningskraven. Om jag betalar avgiften till Vision via löneavdrag kommer även försäkringspremien (personförsäkringar) att dras så.

Inkomstförsäkringen ingår i medlemskapet men jag behöver vara med i en a-kassa för att ha rätt till ersättning vid en eventuell arbetslöshet.

Glöm inte söka medlemskap i a-kassan! Läs mer om det på https://www.akassanvision.se/

Eller sms:a "Vision" till 71501 så ringer vi upp dig!

×

Hitta på Vision

Nätverket för medicinska sekreterare

Nätverket för medicinska sekreterare (läkarsekreterare) gör det möjligt för Vision att bevaka och identifiera viktiga förändringar för yrkesgruppen när det gäller utbildning, yrkesvillkor och arbetsmiljö.

Visions nationella nätverk för medicinska sekreterare är ett forum för erfarenhetsutbyte och samordning. Här träffas företrädare för yrkesgruppen från landsting och regioner för att utbyta erfarenheter.

Nätverket gör det möjligt att samordna Visions opinons- och påverkansarbete för yrkesgruppen.

Yrkesverksamma kan ta med sig aktuella frågor till sina respektive klubbar eller avdelningar och de som är nätverksrepresentanter tar med sig lokala frågor till det nationella nätverket. 

Ta gärna kontakt med nätverkets representanter (se nedan) om du har frågor och idéer.

Minnesanteckningar

Minnesanteckningar mars 2019

Minnesanteckningar oktober 2018

Minesanteckningar april 2018

Minnesanteckningar oktober 2017

Minnesanteckningar april 2017

Representanter i nätverket

Region Blekinge
Susanne Kuci
Blekingesjukhuset, Karlskrona
susanne.kuci@regionblekinge.se

Carola Aronsson
carola.aronsson@regionblekinge.se

Region Dalarna
Maria Hillström
Falu lasarett
maria.hillstrom@ltdalarna.se

Elisabeth Norgren (ersättare)
elsabeth.norgren@ltdalarna.se

Region Gotland
Lena Olsson
Visby Lasarett
lena.olsson@gotland.se

Carina Larsson
Visby Lasarett
carina.larsson02@gotland.se

Region Halland
Slavica Olander
Hallands sjukhus
slavica.olander@regionhalland.se 

Charlotta Andersson (ersättare)
charlotta.k.andersson@regionhalland.se

Region Jämtland Härjedalen
Lotta Ölveby
Östersunds Sjukhus
lotta.olveby@regionjh.se

Region Jönköping
Marie Carlsson Savilaakso
Operations-intesivvårdskliniken, Länssjukhuset Ryhov
marie.carlsson.savilaakso@rjl.se

Helena Filipsson (ersättare)
Ögonkliniken, Länssjukhuset Ryhov
helena.filipsson@rjl.se

Region Kronoberg
Margareta Hellman
Centrallasarettet Växjö
margareta.hellman@kronoberg.se

Region Kalmar
Jennie Engstrand
jennie.engstrand@regionkalmar.se

Region Norrbotten
Inga-Lill Josefsson
inga-lill.josefsson@norrbotten.se

Region Skåne
Ingalill Löfquist
ingalill.lofquist@skane.se

Monika Bunge Svensson (ersättare)
Monika.Bungesvensson@skane.se

Region Gävleborg 
Veronica Lindman
Gävle Sjukhus
veronica.lindman@regiongavleborg.se

Region Stockholm
Catharina Gullberg
NKS Karolinska Sjukhuset
catharina.gullberg@sll.se

Region Sörmland
Nina Alvind
Nyköpings Lasarett
nina.alvind@regionsormland.se

Region Uppsala
Ann-Louise Strömbom
Akademiska sjukhuset Uppsala
ann-louise.strombom@akademiska.se

Region Västmanland
Therese Karlsson
therese.l.karlsson@regionvastmanland.se

Region Värmland
Åsa Kvarnström
Vårdadministrativa enheten, Centralsjukhuset Karlstad
asa.kvarnstrom@regionvarmland.se

Region Västerbotten
Ann-Gerd Cardin
Sellefteå Lasarett
anngerd.cardin@regionvasterbotten.se

Region Västernorrland
Eva Carlsdotter
eva.carlsdotter@rvn.se

Region Västra Götaland
Linda Andersson
Skaraborgs sjukhus Lidköping
linda.r.andersson@vgregion.se

Region Örebro
Solveig Kiel-Israelsson
solveig.kiel-israelsson@regionorebrolan.se 
solveig.kielisraelsson@fv.vision.se

Helena Toftling (ersättare)
helena.toftling@regionorebrolan.se

Region Östergötland
Marie Öhlin
Närsjukvården Finspång, Region Östergötland
marie.ohlin@regionostergotland.se

Anders Paulsson (ersättare)
Universitetssjukhuset Region Östergötland
anders.p.paulsson@regionostergotland.se

Nyheter

Snabba tips inför lönesamtalet

Det är viktigt att du förbereder dig så mycket som möjligt inför ditt lönesamtal. Då är det lättare att argumentera för din lön och dina förmåner. Här får du fem tips på saker du kan göra för att förbereda dig.  2019-01-17

Så lyckas du koppla bort jobbet i jul

Många har svårt att ta ledigt från jobbet under julen. Här kommer några tips från Angela Ahola, doktor i psykologi, om hur du kan koppla bort arbetet under julledigheten.  2018-12-19

Andreas Dits.

Dags att planera in höst- och julledigheten

Just nu kan julen kännas väldigt långt borta. Men det kan redan nu vara smart att börja planera in julledigheten och annan ledighet i höst och vinter.  2018-10-10

Vision vill inspirera fler att förverkliga sina jobbdrömmar

Visions nya kampanj "Gör ditt jobb till din dröm" syns i olika kanaler från och med den 7 september 2018. Med kampanjen vill vi inspirera medlemmar att förverkliga sina drömmar om framtidens arbetsliv – oavsett om det handlar om att utvecklas i sin yrkesroll, byta karriär eller förändra något på sin arbetsplats.  2018-09-20

Till arkivet

Vårdadministration

Vision är fackförbundet för dig som jobbar med vårdadministration eller studerar till medicinsk sekreterare. Om du till exempel arbetar som medicinsk sekreterare, läkarsekreterare eller vårdadministratör, ska du vara med i Vision. 

Läs mer

507 nya medlemmar under augusti

Allt det här får du:

  • Löne- och karriärcoachning

  • Schysta medlemsförmåner

  • En vass inkomstförsäkring

  • Inflytande på jobbet

Bli medlem!

Det här tjänar du

Oskar är medicinsk sekreterare i ett landsting och tjänar över 59 000 per år på kollektivavtalet som Vision har tecknat med hans arbetsgivare.

Det här tjänar du

Kom i kontakt med Vision

Vision nära dig

Hitta ditt Visioncenter, avdelning eller klubb