Veronica Magnusson, förbundsordförande Vision
En robot för mänskligare ledarskap?
2017-09-06
Chefen i Fokus nr 3 2017. När Visions medlemmar skulle skriva ett eget ”soundtrack” till framtidens arbetsliv blev resultatet Ingen maskin.
Låten handlar om ett mänskligt arbetsliv där vi kan göra ett bra jobb, känna oss tillräckliga och ha balans mellan jobb och fritid.
Men tänk om en maskin faktiskt kan bidra till att göra arbetslivet mer mänskligt?
Tankesmedjan Futurion lanserade nyligen idén om att erbjuda chefen en robotkompis. En robot som är programmerad att, med inspel från medarbetarna, komplettera chefen. Chefens robot är en kollega som aldrig blir sjuk, som det går att ställa vilka frågor som helst till, och som man inte behöver boka möten med.
Roboten skulle kunna coacha den nytillträdde chefen, sammanställa en kortversion av organisationens viktigaste rapporter genom tiderna, eller vara ett automatiserat stöd som tar hand om rutinmässiga uppgifter som till exempel att sammanställa semesterlistor eller att attestera fakturor.
På så sätt skulle chefens robotkompis inte bara skapa mer tid för mellanmänskliga möten, kreativitet och minskad administration. Den skulle också ge möjligheter att bättre anpassa ledarskapet till den fas som organisationen befinner sig i. Ge utrymme för ett hållbart och närvarande ledarskap som i sin tur bidrar till ett mänskligt arbetsliv.
Känns det som science fiction eller är framtiden redan här? Klart är att automatiseringen tagit fart på allvar de senaste åren och att alla jobb påverkas. Vi behöver diskuterara möjligheterna med automatiseringen, men också hur vi klarar omställningen från gamla jobb till nya. Det här är frågor som Vision tillsammans med Chefen i fokus bland annat kommer att lyfta i samband med Kvalitetsmässan i november.
Så – vi är inga maskiner. Men paradoxalt nog kanske robotarna kan göra arbetslivet mer mänskligt?
Veronica Magnusson Förbundsordförande Vision