Bättre kommunikation och mer varierande arbetsdagar. De chefer som jobbar i aktivitetsbaserade kontor stortrivs och är nöjdare än övriga medarbetare.
– Det är inte så konstigt. Chefer vill vara spindeln i nätet och lösa saker på stående fot, för dem är ett aktivitetsbaserat kontor helt perfekt, säger Lena Lid Falkman, som forskar om kontorsmiljöer vid Handelshögskolan i Stockholm.
Aktivitetsbaserade kontor, som kan ses som en vidareutveckling av flexkontoren, har blivit allt mer populära även inom offentlig sektor. Grundprincipen är att lokalerna delas upp i olika zoner för olika typer av aktiviteter och att de anställda flyttar runt mellan tysta delar, mötesrum och kreativa zoner.
Så hur trivs egentligen cheferna och medarbetarna i dessa kontorsmiljöer? Tidningen Vision har frågat 650 kommunanställda som arbetar i aktivitetsbaserade kontor och bilden som träder fram är inte helt entydig.
Nöjdast är cheferna. Hela 73 procent är mycket eller ganska nöjda, för övriga medarbetare är siffran 49 procent. På frågan vilken kontorsmiljö de skulle föredra om de fick välja fritt svarar 57 procent av cheferna aktivitetsbaserat och 22 procent eget rum, för övriga medarbetare är siffran 32 procent respektive 35 procent.
Göran Sjödén, personalchef på staben för de tekniska förvaltningarna i Karlstads kommun, trivs bra i det aktivitetsbaserade kontoret och längtar inte tillbaka till det egna rum han hade tidigare:
– En stor fördel är att det är lätt att få tag på andra chefer och medarbetare. Dessutom kan jag välja i vilken miljö jag ska sitta utifrån vilka arbetsuppgifter jag ska utföra, säger han.
En förutsättning för att det ska fungera är att de tekniska lösningarna understödjer det rörliga arbetssättet. Där har man kommit en bra bit på vägen i samhällsbyggnadshuset i Karlstad, tycker Göran Sjödén.
– Ja, över förväntan skulle jag säga. Jag arbetar mer digitalt numera och använder nästan inte papper och penna längre.
Är dina medarbetare lika positiva?
– I min grupp vet jag att alla är nöjda, det har vi stämt av på APT-möten, säger Göran Sjödén.