Veronica Karlsson, förbundsordförande Vision
Fler ska må bra på jobbet
2016-04-27
Chefen i Fokus nr 2 2016. Dags att förbättra förutsättningarna för bra ledarskap inom välfärden. Det är en av nycklarna till minskad stress i arbetslivet.
Jag hoppas att du som läser det här, liksom de flesta av Visions chefsmedlemmar, trivs på jobbet och är stolt över vad du gör. Samtidigt vet jag att många chefer saknar förutsättningar att både vara bra ledare och må bra själva. Därför måste vi förbättra förutsättningarna för ledarskapet – fler ska må bra på jobbet!
I Visions nya rapport ”Sjukt stressigt” kan man läsa att de stressrelaterade sjukskrivningarna ökat kraftigt de senaste åren. Värst drabbade är de som jobbar i yrken och sektorer där flest medarbetare är kvinnor – som i välfärden. Rapporten bekräftar också en undersökning som Sveriges Kommuner och Landsting gjort. Den visar att de som jobbar i kommuner och landsting är mer motiverade och ser betydelsen av det jobb de utför. Samtidigt är välfärdsjobben mer psykiskt påfrestande, något som ställer särskilda krav på arbetsmiljön.
Stressen är ett problem som beror på att den sociala och organisatoriska arbetsmiljön är sämre i kvinnodominerade yrken jämfört med i mansdominerade. Vi ser det till exempel i omsorgen, där personalgrupperna är stora och det ofta saknas bra administrativt stöd. Många chefer upplever att de inte hinner vara en så närvarande ledare som man vill vara. Det är allvarligt eftersom ledarskapet påverkar arbetsmiljön för alla på arbetsplatsen. Arbetsmiljöverkets nya föreskrift för organisatorisk och social arbetsmiljö förtydligar dessutom chefens ansvar att undersöka och bedöma risker i verksamheten.
För att klara det behöver chefer få möjlighet att bygga på sin kompetens om social och organisatorisk arbetsmiljö. Chefer måste också få rätt förutsättningar och mandat att utöva sitt ledarskap. Annars riskerar chefer att drabbas dubbelt – både av sin egen stress och ansvaret för sina medarbetares arbetsmiljö!
Veronica Karlsson Förbundsordförande Vision