Hallå där Kjell Enhager
2015-10-15
Chefen i Fokus nr 3 2015.
Du är ledarskapskonsult, och aktuell med föreläsningar om personligt ledarskap i höst. Vad är det du lär ut?
–Jag kommer att dela med mig av praktiska verktyg som ledare kan använda sig av: hur man skapar relationer, sätter tydliga mål och hanterar sig själv.
Vad menar du med det sista?
–Hur jag kan hjälpa mig själv att hantera känslor som ångest, vrede och hur man hanterar stress. Chefer är som en stämgaffel för verksamheten, mår inte chefen bra mår inte medarbetarna bra.
Ge ett exempel på vad man kan göra för att må bra?
–Kroppen och knoppen hänger ihop, det enklaste sättet är att jobba med kroppen rent fysiskt. Då påverkar man sina tankar direkt. Sedan jobbar jag också mycket med meditation.
Hur kan man göra för att nå sina mål då?
–Varje gång man tänker en tanke skapas ett minnesspår. Ju fler gånger man tänker en tanke desto lättare går det. Så ett sätt är att för sin inre syn se sig själv lyckas med något svårt, gång på gång. Då känns det naturligt sedan och då går det man föresatt sig vägen.