Allt saftigare PR-nota för kommuner
2014-03-13, Tidningenvision.se
Kommuner och landsting lägger allt mer pengar på att köpa tjänster från PR-byråer. 2012 landade notan på 200 miljoner kronor. Det är en tiondel av PR-branchens totala omsättning.
Tidningen Dagens Samhälle och marknadsanalysföretaget Doublecheck har granskat hur mycket kommuner och landsting betalar PR-företagen för att få hjälp med PR och kommunikation. 2012 handlade det om 200 miljoner kronor.
Landstingen stod för 74 miljoner kronor och kommunerna för 126 miljoner kronor. Mest pengar av kommunerna, drygt 33 miljoner kronor, spenderade Stockholms stad. Malmö köpte PR för 9 miljoner kronor och Uppsala för nära 7,5 miljoner. Ofta handlar det om att förbättra kommunens varumärke.
–Vi märker att kommuner och landsting upphandlar mer och att konkurrensen har blivit tuffare bara senaste året, säger Anders Wallqvist, vd på Nowa Kommunikation, till Dagens Samhälle.
Bland landstingen och regionerna är det Stockholms läns landsting som toppar listan, 45 miljoner kronor lades på inköp av PR-tjänster 2012.
–Det här är ett medvetet val av oss. Det skulle bli oerhört dyrt att bygga upp kompetens internt, säger Katarina Winell, kommunikationschef på landstingets hälso- och sjukvårdsförvaltning.
Ett 40-tal av kommunerna, däribland Eskilstuna, Mölndal och Trelleborg, anlitar inga PR-konsulter eller lobbyister alls.