"Ohållbar situation för områdescheferna"
2013-09-03, Tidningenvision.se
Anställda inom äldreomsorgen i Karlskrona protesterar nu mot ständiga besparingar. Även för cheferna inom äldreomsorgen är arbetssituationen ohållbar, menar Vision.
I söndags samlades anställda inom äldreomsorgen i Karlskrona för ett möte om vad man menar är orimliga arbetsvillkor. På mötet formulerades 18 krav som ska skickas till kommunstyrelsen och kommunens personaldelegation. Kraven handlar bland annat om större ekonomiska resurser, att vikarier sätts in vid ledighet över tre timmar och att extrapersonal tas in vid arbetstoppar. Den höga arbetsbelastningen är dock inte enbart en fråga för undersköterskor och andra som arbetar praktiskt inom äldreomsorgen. Marie Petersson, ordförande i Vision i Karlskrona, har regelbundet samtal med områdeschefer inom äldreomsorgen som går på knäna.
– Många chefer har en hiskelig arbetsmiljö och för många är det på bristningsgränsen. Något måste göras, frågan är bara vad. Situationen just nu är ohållbar, säger hon.
Marie Petersson ser också en trend mot att områdescheferna inom omsorgen får allt större grupper att leda.