×

 

Bli medlem i Vision - 3 månader kostnadsfritt

  • Under 30 år? 100 kr för hela första året
  • Student? 100 kr för hela studietiden

Om medlemskapet

Gå vidare

Jag godkänner villkoren för medlemskapet i Vision. Det innebär att jag är medveten om att mina personuppgifter registreras i Visions medlemsregister för att kunna erbjuda mig medlemskap i enlighet med föreningens stadgar (läs mer under vision.se/stadgar). Jag kan läsa mer om hur Vision hanterar mina personuppgifter på vision.se/personuppgifter.

Med hjälp av de uppgifter jag lämnar betalas medlemsavgiften genom automatiskt avdrag på min lön varje månad. Om det inte är möjligt får jag ett inbetalningskort hemskickat med posten. Jag kan också betala via autogiro, Kivra eller e-faktura.

Mina uppgifter skickas till de försäkringsbolag som Vision har avtal med. För att teckna hemförsäkring till medlemspris behöver jag själv kontakta det bolag Vision hänvisar mig till. Jag ansluts automatiskt till personförsäkringar hos det försäkringsbolag som Vision samarbetar med, men då försäkringar kan omfattas av exempelvis hälsokrav bör jag noga läsa informationen som skickas hem till mig när jag blivit medlem och kontakta försäkringsbolaget om jag inte uppfyller anslutningskraven. Om jag betalar avgiften till Vision via löneavdrag kommer även försäkringspremien (personförsäkringar) att dras så.

Inkomstförsäkringen ingår i medlemskapet men jag behöver vara med i en a-kassa för att ha rätt till ersättning vid en eventuell arbetslöshet.

Glöm inte söka medlemskap i a-kassan! Läs mer om det på https://www.akassanvision.se/

Eller sms:a "Vision" till 71501 så ringer vi upp dig!

×

Hitta på Vision

Visions tandvårdsnätverk

Visions nationella tandvårdsnätverk är ett forum där företrädare för yrkesgruppen träffas för att utbyta erfarenheter och driva viktiga frågor.

Minnesanteckningar

Deltagarna i nätverket är utsedda av landstingsavdelningarna i Vision. Nätverket fungerar som en viktig kommunikationskanal och resurs i det lokala arbetet. På många håll i landet har även lokala tandvårdsnätverk bildats.

Frågor som ofta är på dagordningen är bland annat utbildning, arbetsmiljö, jämställdhet, löneutveckling och rekrytering.

Representanter i tandvårdsnätverket

Blekinge läns landsting
Lena Möller
STV Ortodonti Karlskrona
tel 0455-736460, 0455-736683
lena.moller@ltblekinge.se

Landstinget Dalarna
Maria Linde
Folktandvård britsarvet
tel 0234-908 50, 072-083 22 73
maria.linde@fv.vision.se

Gotland
Malin Strömstedt
malin.stromstedt@gotland.se

Hallands landsting
Ann-Catrine Bengtsson
Tandreglering Varberg
tel arb 070-5154751, mobil 070-5390720
ann-catrine.bengtsson@regionhalland.se

Jämtlands läns landsting
Ingela Dahlström
tel 063-142420, mobil 070-28 30 457
ingela.dahlstrom@regionjh.se

Landstinget Jönköpings län
Anita Hult
Folktandvården Vetlanda/Vetlanda Vårdcentrum
tel arb 0383-732400, mobil 073-2481613
anita.hult@rjl.se

Kronobergs läns landsting
Anneli Åberg
Tandregleringskliniken Växjö
tel arb 0470-588880, mobil 0738-527334
anneli.aberg@kronoberg.se

Landstinget Kalmar
Siv Jaensson
Tandregleringen Kalmar
tel 070-6806469
siv.jaensson@ltkalmar.se

Region Norrbotten
Anette Vestberg
Folktandvården Gammelstad Luleå
tel 070-699 31 65
anette.vestberg@norrbotten.se 

Monica Karjalainen (ersättare)
tel 0722147913
monica.karjalainen@nll.se

Folktandvården Skåne
Helen Davidsson
tel 0413-357000
helen.davidsson@skane.se

Folktandvården Stockholm
Annica Dovander
tel 08-12315236, 070-4842323
annica.dovander@sll.se 

Pia Höglund
tel 08-123 162 00, 070-341 00 81
pia.hoglund@sll.se

Folktandvården Sörmland AB
Dinitha Lööf
FTV Katrineholm
tel 0709-500 361
dinitha.loof@dll.se

Annica Lundgren
tel 076-8057994
annica.lundgren@dll.se

Uppsala läns landsting
Ellinor Lundin
tel 0706-221091
ellinor.lundin@regionuppsala.se

Värmlands landsting
Petra Lindberg
FTV Kronoparken
tel 054-619660
petra.lindberg@liv.se

Västerbottens läns landsting
Pernilla Skog Morian
Folktandvården Ursviken
tel 090-7859344
pernilla.skog.morian@vll.se

Region Västernorrland
Sonja Sandberg
Folktandvården Härnösand
tel 0611-847 50
sonja.sandberg@rvn.se

Västmanlands läns landsting
Åsa K.-Isaksson
Käkkirurgen Västmanlands sjukhus
tel 073-786 51 90
asa.kaloudi.isaksson@regionvastmanland.se

Västra Götalandsregionen
Ylva Lomgård
tel 0702-214137
ylva.lomgard@vgregion.se

Clary Karlsson
tel 070-0823216
clary.karlsson@vgregion.se

Örebro läns landsting
Linnea Nilsdotter
tel 073-52 98 684
linnea.nilsdotter@regionorebrolan.se

Merie Hellberg
marie.hellberg@regionorebrolan.se

Östergötlands läns landsting
Sanja Bisak
sanja.bisak@regionostergotland.se

Mia Pilgaard (ersättare)
mia.pilgaard@regionostergotland.se

Nyheter

Brist på tandsköterskor kan leda till felbehandlingar

Det råder stor brist på tandsköterskor i hela landet konstaterar Vision i en ny rapport. Det riskerar att leda till längre tandvårdsköer och sämre patientsäkerhet. För att behålla erfaren personal och rekrytera nya medarbetare måste arbetsgivarna göra långsiktiga lönesatsningar och erbjuda moderna villkor.  2019-01-28

Snabba tips inför lönesamtalet

Det är viktigt att du förbereder dig så mycket som möjligt inför ditt lönesamtal. Då är det lättare att argumentera för din lön och dina förmåner. Här får du fem tips på saker du kan göra för att förbereda dig.  2019-01-17

Så lyckas du koppla bort jobbet i jul

Många har svårt att ta ledigt från jobbet under julen. Här kommer några tips från Angela Ahola, doktor i psykologi, om hur du kan koppla bort arbetet under julledigheten.  2018-12-19

Andreas Dits.

Dags att planera in höst- och julledigheten

Just nu kan julen kännas väldigt långt borta. Men det kan redan nu vara smart att börja planera in julledigheten och annan ledighet i höst och vinter.  2018-10-10

Till arkivet

Tandvården

Vision är fackförbundet för dig som studerar till eller jobbar som tandsköterska, tandtekniker eller tandhygienist.

Det här vill Vision

Det här tjänar du på kollektivavtalet

Seija är tandsköterska i ett landsting och tjänar över 57 000 per år på kollektivavtalet som Vision har tecknat med hennes arbetsgivare.

Läs mer

1000 nya medlemmar under februari

Allt det här får du:

  • Löne- och karriärcoachning

  • Schysta medlemsförmåner

  • En vass inkomstförsäkring

  • Inflytande på jobbet

Bli medlem!

Kom i kontakt med Vision

Vision nära dig

Hitta ditt Visioncenter, avdelning eller klubb