Hemtjänsten tvingas ge man daglig dusch
2014-08-06, Tidningenvision.se
Hemtjänsten i Halmstad ville bara hjälpa en dement man att duscha var tredje dag trots att han alltid duschat varje morgon. Nu mannen vunnit mot kommunen i domstol.
I våras ansökte en kvinna i Halmstad om hemtjänstinsatser för sin 81-årige make som har demens. Det handlade om duschhjälp och påklädning varje morgon och promenad två gånger i veckan.
Mannen har alltid duschat varje morgon för att känna sig ren och fräsch. Enligt hustrun behöver han också det eftersom han har fett hår och fet hy.
Hemvårdsnämnden beviljade allt utom den dagliga duschhjälpen. Kommunen ansåg att dusch tre gånger i veckan och hjälp med hygienen med tvättlappar övriga dagar räckte.
Förvaltningsrätten i Göteborg går på hustruns linje och ändrar kommunen beslut så att mannen får hjälp med dusch varje dag. Rätten anser, till skillnad från kommunen, att han behöver det för en skälig levnadsnivå.