Liten skillnad på privat och offentlig omsorg
2012-05-30, Tidningenvision.se
Det finns inga större skillnader mellan privat och kommunalt driven äldreomsorg. Däremot verkar storleken på äldreboendet spela roll för hur nöjda de äldre är.
Socialstyrelsen har på uppdrag av regeringen gjort granskningen som bygger på analyser av olika datamaterial och tidigare studier. Slutsatsen är att det generellt inte finns några stora entydiga skillnader i kvalitet.
–Vi har till exempel tittat på äldres uppfattning om äldreomsorgen i 17 kommuner. Där ser vi inga skillnader över huvud taget mellan kommunal och enskild regi. Varken när det gäller hemtjänst eller särskilt boende, säger Cecilia Eek, utredare på Socialstyrelsen.
Det finns inte några skillnader mellan regiform och antal ärenden som anmäls till Socialstyrelsen enligt lex Maria, lex Sarah eller från enskilda personer.
Men granskningen visar att kommunala och privata äldreomsorgen är bra på olika saker. Kommunala utförare är bättre när det gäller så kallade strukturmått.
–De har högre andel personal med yrkesutbildning, lägre andel timanställda och de har större andel äldre som har eget rum med kokmöjlighet, säger Cecilia Eek.
De privata utförarna har något bättre resultat när det gäller processmått, det vill säga hur man arbetar. Där har fler äldre fått läkemedelsgenomgångar och utföraren är bättre på att göra riskbedömningar för att förebygga trycksår och undernäring. Fler äldre har också möjlighet att välja mellan två maträtter.
En faktor som däremot verkar spela större roll för hur nöjda de äldre är storleken på äldreboendet. Mindre enheter har fler nöjda brukar och anhöriga än större enheter, oavsett om de bedrivs i enskild eller kommunal regi.
Undersökningen som Socialstyrelsen gjort bygger på uppgifter från 17 kommuner och data från redan befintliga källor.
–Vi har inte gjort någon ny undersökning som är anpassad för den frågeställningen. Den här undersökningen ger därför inte det slutgiltiga svaret på frågan om det finns kvalitetsskillnader.
Kommer ni att göra en sådan undersökning?
–I dag har vi inte tillgång till alla data men framtiden kommer vi att kunna göra nationella undersökningar om äldre uppfattning av omsorgen på enhetsnivå, säger Cecilia Eek.
I dag behöver bara privata utförare ha tillstånd från Socialstyrelsen för att få driva särskilda boenden för äldre. Men Socialstyrelsens generaldirektör Lars-Erik Holm skriver i rapporten att kommunala utförare borde ha samma krav på sig.