Utbildning ska lösa sköterskebrist
2016-02-26
Tidningen Vision nr 2 2016.
Rekordmånga orter har beviljats att starta tandsköterskeutbildningar i år. Något som den ansvariga myndigheten hoppas ska lösa bristen på tandsköterskor.
Nu står det klart att tandsköterskeutbildningar kommer att starta på 16 orter runt om i landet i år. Tre av dessa orter finns i Västra Götaland och en som gläds över det beskedet är Gunnar Eriksson, tandvårdsdirektör.
– Vi är oerhört glada att vi får 105 platser till våra tandsköterskeutbildningar. Under året som gick la vi ner mycket kraft på att påverka Myndigheten för yrkeshögskolan och även utbildningsdepartementet för att få till fler utbildningsplatser och det känns bra att våra argument nu får gehör, säger han i ett pressmeddelande.
Johan Blom, avdelningschef på Myndigheten för yrkeshögskolan, MYH, bekräftar att tandsköterskeutbildningarna varit prioriterade.
– Vi satsade mycket på dem i år, eftersom vi fått lite mer pengar att fördela och signaler från branschen om att behovet av tandsköterskor är stort, säger han.
De blivande tandsköterskorna kommer att påbörja sina studier efter sommaren och lämnar utbildningarna i januari 2018. I snitt kommer 540 tandsköterskor per år att examineras under de närmaste tre åren. Enligt beräkningar från MYH behöver omkring 600 tandsköterskor per år lämna utbildningarna för att behoven på arbetsmarknaden ska täckas.
Betyder det här att bristen på tandsköterskor snart är borta?
– Vi är väldigt nära nu att tillgodose behovet framåt. 2018/2019 bör vi vara helt i fas, säger Johan Blom.