Göteborg landets bästa hbtq-kommun
2014-09-01, Tidningenvision.se
RFSL har granskat kommunernas arbete med hbtq-frågor. Göteborg, Växjö och Malmö är bäst medan tre kommuner i Västerbotten hamnar längst ned på listan.
I kommunundersökningen har RFSL bland annat granskat kommunernas arbete med hbtq-frågor inom skolan och hur personalen utbildas. Man har även granskat kommunernas verksamheter, till exempel om man genomfört insatser för att förbättra bemötande och service till invånare som är hbtq-personer och om man har delat ut bidrag till hbtq-organisationer.
RFSL har också granskat hur många inom kommunen som lever i samkönade äktenskap eller registrerade partnerskap, hur många som utsatts för hatbrott på grund av sin sexuella läggning och hur attityden bland befolkningen är till bisexuella, homosexuella och transpersoner.
Högst rankad i undersökningen blev Göteborgs kommun följd av Växjö och Malmö. Göteborg får 4,17 poäng i RFSL:s beräkning där det krävs 3 för att bli godkänd.
–Det är naturligtvis roligt att Göteborg hamnar i topp och det handlar ju om stora satsningar som gjort här. Men, alldeles nyss idag fick jag en homofob kommentar på stan, säger Finn Hellman, ordförande i RFSL i Göteborg i ett pressmeddelande.
I botten av rankningen kommer Bjurholm och Åsele med 1,65 poäng.
46 kommuner, eller 15,9 procent får över betyget 3.
Läs hela undersökningen här.