Tryck på utbildning för medicinska sekreterare
2014-04-29, Tidningenvision.se
Södra Älvsborgs Sjukhus i Borås har skriande brist på medicinska sekreterare och den nya utbildningen på Yrkeshögskolan har blivit en succé. Över 300 personer har sökt de 25 platserna.
På grund av stora pensionsavgångar måste Södra Älvsborgs sjukhus, SÄS, rekrytera omkring 100 nya medicinska sekreterare fram till 2015. Men eftersom det råder brist på medicinska sekreterare i hela Västsverige har det varit svårt att få sökande till vakanserna på sjukhuset.
De medicinska sekreterarna på sjukhuset och Vision har länge krävt en ny utbildning. När den äntligen startade i augusti i fjol sökte 220 personer de 25 platserna. Till hösten är trycket ännu högre med 310 sökande. Yvonne Sundén, utbildningsledare på Borås Yrkeshögskola förklarar varför intresset är så stort.
–Det är väldigt bra utsikter för att få jobb efter den här utbildningen. Vården skriker efter medicinska sekreterare här, säger hon.
Yrkeshögskolan i Borås får även ta emot elever från Göteborg trots att yrkeshögskolan tar in ett 70-tal elever både på vår- och höstterminerna.
–Men det räcker inte ens till att täcka behovet på SU (Sahlgrenska Universitetssjukhuset), säger Yvonne Sundén.
Om Yrkeshögskolan skulle vilja starta fler utbildningsplatser måste man ansöka om mer statliga pengar. Då skulle en ny utbildning kunna komma igång tidigast hösten 2015. Men enligt Yvonne Sundén har Yrkeshögskolan i Borås inte ansökt om mer pengar.
Utbildningen till medicinsk sekreterare i Borås anordnas av kommunens egen yrkeshögskola och är tvåårig. En fjärdedel av utbildningen består av praktik ute på en arbetsplats i hälso- och sjukvården.