Rätt säga nej till oseriösa anbud
2013-10-23, Tidningenvision.se
Det var rätt av Göteborgs upphandlingsbolag att avvisa anbud som är så låga att de verkar oseriösa. Det har kammarrätten slagit fast i en dom.
Domen handlar om ett ramavtal för byggarbeten där fyra företag lämnat in anbud på under 300 kronor per timme. Det tyckte kommunen var oseriöst och anbuden ratades. Bolagen gick då till domstol och vann i första instans men nu har alltså kammarrätten ändrat förvaltningsdomstolens utslag.
Kristoffer Sällfors, som är processråd vid Konkurrensverket, tror att domen kommer att få stor betydelse om den vinner laga kraft.
– Den kommer ha betydelse för både andra upphandlande myndigheter, kommuner och kommunala bolag och även för andra domstolar som ska ta i motsvarande frågor, säger han till Radio P4 Göteborg.
Än är dock inte sista ordet sagt. Domen kan överklagas till högsta instans, Högsta förvaltningsdomstolen. Enligt P4 Göteborg överväger åtminstone ett av byggbolagen att göra det.