Facket stoppade uppsägning av gravid
2013-10-22, Tidningenvision.se
En anställd i Åstorps kommun fick sparken när hon berättade att hon var gravid. Vision ogiltigförklarade uppsägningen och har nu sett till att kvinnan fått ersättning.
Kvinnan var provanställd som samordnare på ett boende för ensamkommande flyktingbarn. I somras berättade hon för sin chef att hon var gravid, och några dagar senare fick hon besked om uppsägning.
Med hänvisning till diskrimineringslagen ogiltigförklarade Vision uppsägningen och yrkade på att hon skulle få jobbet tillbaka, eller vara arbetsbefriad med lön från den tidpunkt hon tvingades sluta jobba.
Hennes chef hävdade att det fanns andra skäl än graviditeten till uppsägningen. Men samma chef hade tidigare sagt till personalen att de inte fick bli gravida de närmaste två åren. Ett uttalade han senare förklarade som ett skämt.
– Vi tittade på hennes upplevelse, vad arbetsgivaren medgett att han uttalat, och pratade med andra anställda. Vår bedömning är att hon blev uppsagd på grund av att hon berättade att hon var gravid, säger Visions ombudsman Viktor Banke.
Nu har facket och arbetsgivaren träffats och nått en överenskommelse. Vad uppgörelsen innehåller i detalj stannar mellan parterna, säger Viktor Banke.
– De kom överens. Hon kompenserades så att hon blev nöjd.
Fotnot: En provanställning på sex månader får avbrytas i förtid utan att arbetsgivaren behöver motivera varför. Men beslutet får inte strida mot diskrimineringslagen.