Det måste finnas någon slags konflikt för att få med sig deckarläsaren till sista sidan. Men det måste inte nödvändigtvis innebära att någon blir mördad.
– Här står en pojkes framtid på spel och frågan är vem som är skyldig, vad problemen beror på och hur en bra lösning ser ut?
Ni vet hur det brukar vara: En svensk deckare har en luttrad polis eller en vetgirig journalist i huvudrollen. Eller möjligen en ambitiös advokat eller en asocial rättsläkare. Men inte en nyutexaminerad socialsekreterare.
Det ville Jeremiah Karlsson ändra på. På socionomutbildningen i Lund föddes tanken på en berättelse om ett komplicerat barnärende. Under praktiken på socialkontoret i småländska Ljungby 2008 började han skriva om den nybakade socialsekreteraren Edvard som utreder en liten pojke som far illa både hemma och i skolan.
I höstas kom boken ut. Tystnadens älskare, stjärnornas vän är en driven berättelse, både rafflande socialtjänstthriller och detaljrikt socialrealistiskt drama. Den lär tilltala inte bara socialsekreterare och andra med vårdande sociala yrken, utan alla som är intresserade av relationen mellan individ och samhälle i ett välfärdsland som Sverige.
– En socialsekreterare är en spindel i nätet med kontakter med bland annat skolan, psykiatrin och polisen. Det ger utmärkta möjligheter att berätta om samhället. Jag är överraskad att ingen har skrivit en deckare i socialtjänstmiljö tidigare, säger Jeremiah Karlsson.
Djupt inne i den småländska skogen bor elvaåriga Staffan tillsammans med sin arbetslösa pappa. Mamman utnyttjar honom för egna syften och i skolan blir han slagen och mobbad.
Ett antal anonyma anmälningar gör att det blir ett fall för socialtjänsten och den nyutexaminerade Edvard får sitt första stora ärende att sätta tänderna i. Han trevar fram i utredningen på egen hand och tvekar som en prins Hamlet i en situation som han egentligen inte behärskar. Ett tvångsomhändertagande enligt LVU tycks oundvikligt men kommer det verkligen att hjälpa pojken?
Berättelsen ger en fördjupad bild av yrket och de svåra och många gånger livsavgörande val som en socialsekreterare ställs inför – utan att ha tillgång till ett givet facit.
– I media beskrivs yrket på ett väldigt endimensionellt sätt. Genom att berätta om ett fiktivt fall kan jag visa hur otroligt svårt och mångbottnat arbetet är.
I dag arbetar Jeremiah Karlsson som socialsekreterare i Halmstad. Ett högt arbetstempo, mycket pappersexercis och ständiga omorganisationer har fått honom att fundera på att söka jobb som kurator.
I vilket fall som helst kommer han att fortsätta att skriva.
– Det är mitt stora intresse och det jag vill hålla på med.
Och det mesta tyder också på att det kommer en fortsättning på Tystnadens älskare, stjärnornas vän. Nyligen skrev Jeremiah Karlsson sista sidan på en uppföljare om Edvard och hans kolleger på socialkontoret i Ljungby. Nu återstår bara att se om något förlag nappar.