Bättre upphandlingar kan spara miljarder
2013-03-05, Tidningenvision.se
Den offentliga sektorn skulle kunna spara mycket pengar på att göra bättre och effektivare upphandlingar. Det slår Upphandlingsutredningen fast i sitt betänkande som lämnades till regeringen i dag.
Varje år upphandlar den offentliga sektorn varor och tjänster för 550 till 600 miljarder kronor. Trots det saknar många myndigheter, bland annat kommuner och landsting, strategier och lägger inte tillräckliga resurser på att ställa kvalitetskrav och göra uppföljningar. Det visar Upphandlingsutredningen som blev klar i dag.
–Vi har begränsade kunskaper om vad offentlig sektor köper och hur mycket man köper för. Det försvårar styrningen av den offentliga upphandlingen men samtidigt finns en stor potential för både besparingar och kvalitetsförbättringar, säger utredaren Anders Wijkman.
Utredningen visar också att lagstiftningen upplevs som krånglig och att upphandlingsförfarandena driver upp kostnaderna. Anders Wijkman anser därför att det behövs en nationell handlingsplan för goda offentliga affärer, kompetenssatsningar och en ny struktur för överklaganden.
Han vill också höja gränsen för direktupphandling, det vill säga hur mycket myndigheter får köpa för utan att ta in några anbud, från knappt 300 000 till 600 000 kronor.
Vision, som organiserar många upphandlare och inköpare i kommuner och landsting, välkomnar utredningens förslag att utveckla tydligare strategier för den offentliga upphandlingen.
–Upphandlingsutredningens förslag om en kompetenshöjning genom en akademisk utbildning för upphandlare är bra. Men lika viktigt är att ge upphandlare tid och förutsättningar att genomföra kvalitetsuppföljningar av upphandlingarna, säger Annika Strandhäll, förbundsordförande i Vision.
Hon vill också öka möjligheterna att ställa etiska och sociala krav vid upphandlingen för att bidra till rättvisa villkor och bättre miljö.