”LO:s lönekrav är orimliga”
2013-02-26, Tidningenvision.se
LO-förbundens lönekrav på drygt 3 procent inom industrin saknar verklighetsförankring. Det anser företrädare för samtliga sektorer inom Svensk Näringsliv.
Avtalsrörelsen är i full gång. Detsamma gäller utspelen från fack och arbetsgivare om hur stort respektive litet utrymme det finns för löneökningar i de kommande avtalen.
I en debattartikel i Dagens Nyheter skriver sju direktörer som är kopplade till Svenskt Näringsliv att LO-förbudens krav på löneökningar på drygt 3 procent, som väntas bli normerande för övriga avtal, är nivåer som inte är anpassade till att ekonomin har bromsat in.
Om LO-ledningen menar allvar med talet om full sysselsättning krävs måttliga löneökningar som ger företagen en möjlighet att ta sig genom krisen på ett bra sätt, skriver direktörerna