Allt fler söker skuldsanering
2013-02-27, Tidningenvision.se
Förra året sökte drygt 9 000 personer skuldsanering. Det är en ökning med 7 procent. Trots det saknar många kommuner förebyggande arbete för att motverka att invånare skuldsätter sig.
Antalet ansökningar om skuldsanering har ökat mest i Kronoberg, Västerbotten och Kalmar län enligt en ny rapport från Kronofogden. 62 procent av de 9 000 som ansökte om skuldsanering 2012 fick den beviljad och 38 procent fick avslag.
– Ökningen är inte särskilt förvånande eftersom antalet ansökningar om skuldsanering brukar öka ett antal år efter en lågkonjunktur. Det visar ju också att det fortfarande finns många människor i landet som behöver den ekonomiska rehabiliteringen som skuldsanering innebär, säger Per-Olof Lindh, enhetschef på Kronofogden, i ett pressmeddelande.
Trots att tidiga insatser från kommunernas budget- och skuldrådgivare skulle kunna förhindra att invånare skuldsätter sig saknar 110 av landets 290 kommuner förebyggande arbete. Det visar Konsumentverkets senaste kartläggning.
Skuldsanering innebär att den som är svårt skuldsatt kan slippa betala hela eller delar av sina skulder. Under de fem åren skuldsaneringen vanligtvis tar får man leva på existensminimum eftersom alla inkomster går till att betala av skulderna.
Den som behöver hjälp med skuldsanering kan vända sig till kommunens budget- och skuldrådgivare, men det är Kronofogden som utreder om man uppfyller kraven och fattar beslut om att bevilja skuldsanering.
Se hela listan på antalet ansökningar i kommunerna.