Ny lag ska ge meddelarskydd för privatanställda
2013-12-04, Tidningenvision.se
Anställda som jobbar på privatägda företag som finansieras med skattepengar ska omfattas av samma meddelarskydd som anställda i kommuner och landsting. Det anser regeringens utredare som i dag presenterade sitt lagförslag.
De som arbetar i kommuner, landsting och staten omfattas av meddelarskydd. Det innebär att man anonymt har rätt att lämna ut uppgifter till media och att arbetsgivaren inte får efterforska vem som lämnat ut uppgifterna eller på något sätt bestraffa den som gjort det.
Tanken är att anställda ska kunna påpeka brister och missförhållanden i den skattefinansierade verksamheten utan att riskera att råka illa ut.
Allt mer verksamhet som betalas med skattepengar utförs i dag av privata företag där de anställda inte har detta skydd. Regeringens utredare Margareta Åberg har därför tagit fram ett förslag på att införa meddelarskydd även för privatanställda som jobbar i skattefinansierade företag inom vård, skola och omsorg.
Att just dessa områden valts ut motiverar Margareta Åberg med att behovet av stärkt meddelarskydd är störst där. Hon konstaterar också att risken att företagen ska drabbas negativt av att företagshemligheter kommer ut är relativt liten inom vård, skola och omsorg.
Enligt förslaget ska alla som jobbar inom kärnverksamheten i företagen omfattas av meddelarskyddet, oavsett anställningsform.
Lagen föreslås träda i kraft 1 juli 2015.
Visions ordförande Annika Strandhäll är positiv till förslaget men tycker att även andra offentligt finansierade verksamheter, till exempel kollektivtrafik, borde omfattas.
–Nu vill vi se ett snabbt lagförslag utifrån utredningen. Vi har väntat länge och det är angeläget att lagen kommer på plats. Det är också viktigt att arbetsgivare tar ett ansvar för att sprida information om meddelarskyddet till sina anställda, säger Annika Strandhäll i ett pressmeddelande.