Kommunal vd sparkas och polisanmäls
2013-12-03, Tidningenvision.se
Personalen slog larm om trakasserier och ekonomiskt fiffel. Nu avskedas vd:n för ett kommunalt bolag i Stenungsund.
Det är bolagets styrelse som belutat att avskeda vd:n och även göra en polisanmälan. Dels har personalen vittnat om trakasserier, dels misstänks vd:n ha gjort privata inköp för bolagets pengar.
Ytterligare en chef på bolaget, som tillsammans med vd:n godkänt tvivelaktiga kvitton, har arbetsbefriats.
– Vi tycker att det finns en hel del inköp som är tvivelaktiga och vi vill få det juridiskt prövat, säger styrelsens ordförande Björn Rignér (FP) i en kommentar till beslutet.
Problemen med vd:n uppdagades tidigare i år när personalen tog kontakt med Visions ombudsmän René Schultz och Torsten Vikingsson.
– Vi såg att det fanns två vägar att gå. Antingen att ta tag i arbetsmiljöproblemet vilket skulle ta väldigt lång tid, eller att visa på de ekonomiska oegentligheterna. Vi valde den snabba vägen, säger René Schultz.
Enligt René Schultz fanns det misstankar om att vd:n använt bolagets pengar för privata inköp, och när de kvittona kunde presenteras agerade styrelsen omedelbart, lät revisorerna gå igenom inköpen, och beslutade häva vdn:s avtal och gör en polisanmälan. Vd:n misstänks bland annat ha låtit bolaget betala privat it-utrustning och material till sin båt.
Då fick styrelsen också vetskap om trakasserierna.
– Den här vd:n har ställt till ett elände för de anställda under 16 år. Det har varit mobbning och utfrysning och anställda som utsetts till hackkycklingar, säger René Schultz.
Hur har det kunnat pågå så länge utan att någon reagerat?
–Vd:n är väldigt bra på att prata och har alltid lyckats förklara sig, även i de fall genom åren när flera anställda sagt upp sig samtidigt. Styrelsen har inte haft en aning om vad som pågått.
Bolaget har få anställda. En viktig faktor i sammanhanget, betonar René Schultz, var att samtliga i arbetsgruppen var medlemmar i Vision. Istället för att ett enskilt arbetsplatsombud riskerade att bli angripen har gruppen hela tiden agerat gemensamt.
– De har blivit oerhört sammansvetsade. Den fackliga styrkan är stor när alla är med, säger René Schultz.