Så gick det i min kommun
2013-04-12, Tidningenvision.se
Lars Åberg, ordförande i Vision Bromölla:
”Inspektörerna fick upp lönerna”
Detta hände: ”Det kom en nyutexaminerad miljöinspektör som fick rejält mycket mer i lön än de som jobbat många år, runt 2 000 kronor. De andra hoppades att deras löner skulle dras med upp. Men två år gick och inget hände. Det började jäsa bland inspektörerna och vissa sökte andra jobb. 2012 fick de upp lönerna, men de är ändå inte ifatt.”
Min kommentar: ”Visst har vi individuella löner, men det kan inte skilja hur mycket som helst. Är den nya i rätt löneläge och de andra i fel? Då ska alla upp i lön. Arbetsgivaren måste motivera varför den nya får mer. Då hade skitsnack undvikits.”
Carina Sickeldal, ordförande i Vision Kristianstad:
”Ingenjören tog pension i förtid”
Detta hände: ”Vi har haft problem med att få in civilingenjörer på den tekniska sidan. En ny kille fick 3 000–4 000 mer i månaden än de andra som arbetat i 15–25 år. Många ingenjörer tar kommunjobbet för att få lite erfarenhet, sedan drar de vidare. Den här stannade ett halvår. Det hela resulterade i att två slutade, varav den ena gick i pension i förtid.”
Min kommentar: ”Det har hänt att vi i den lokala Visionavdelningen har fått upp lönen för vissa enskilda. Men när det gäller större grupper är det svårt att få upp hela gruppen lönemässigt.”
Annica Skoglund, ordförande i Vision i Svalövs kommun:
”80-talisterna är kaxigare”
Detta har hänt: ”Det anställdes en ny socialsekreterare som fick 27 000 kronor i lön. Kollegan med fem års erfarenhet hade 25 000 kronor. Det blev ett jävla liv. Vi coachade socialsekreteraren till att tala med sin chef och be om svar. Detta pågår, och rättas kanske till.”
Min kommentar: ”Dagens nya på arbetsmarknaden är bättre på att löneförhandla. 80-talisterna har aldrig sett annat än individuell lön. De är kaxigare, medan 50-talisterna inte är så bra på det. Arbetsgivare och fack behöver vara tydligare i vad individuell lön betyder. Det är ett pedagogiskt problem – det behövs mer utbildning i lönesamtal.”