Flest överbeläggningar i Gävleborg
2013-04-04, Tidningenvision.se
Alla landsting har börjat mäta överbeläggningar på sjukhusen. Statistiken visar att Gävleborg har flest och Jönköping har minst antal överbeläggningar.
–Våra medlemmar känner av det, de är slitna. Det är större omsättning på patienter och fler journaler som ska skrivas. Vi börjar också oroas inför sommaren, att det inte finns medicinska sekreterare att få tag på, säger Lotta Eriksson, Visions avdelningsordförande i Landstinget Gävleborg.
Sedan i höstas använder alla landsting en gemensam metod för att mäta överbeläggningarna på sjukhusen. Den nationella databasen administreras av Sveriges Kommuner och Landsting som nu visar hur överbeläggningarna ser ut i landstingen.
I den första listan som publicerats har landstinget Gävleborg flest överbeläggningar följt av Västmanland och Västerbotten. Minst antal överbeläggningar rapporterar Jönköping, Dalarna och Gotland.
Här finns listorna.