Företag bättre på blodgivning
2012-03-12, Tidningenvision.se
Privata företag är bättre än kommunerna på att tillåta blodgivning på arbetstid. Det visar en undersökning från Blodcentralen i Stockholms län.
Fakta
...en vuxen människa har mellan fyra och sex liter blod beroende på kroppsstorlek.
...vid en blodgivning ger du bort 4,5 deciliter blod per gång.
...3 av 100 Stockholmare ger blod.
Källa: Blodcentralen i Stockholms län.
Blodcentralen i Stockholms län har gjort en enkät bland landets kommuner och företag på OMX30 (de 30 mest omsatta aktierna på Stockholmsbörsen).
59 procent av företagen på OMX30 låter sin personal lämna blod på arbetstid medan motsvarande siffra bland kommunerna är 45 procent.
Företagen är också bättre på att uppmuntra personalen att ge blod, 31 procent av företagen gör det medan bara 21 procent av kommunerna aktivt uppmuntrar personalen. Vanligast är att informera på intranätet eller anslagstavlan.
-Att låta sina anställda ge blod på är ett sätt att bidra till ett välfungerande samhälle och arbetsgivare bör se det som en del av sitt arbete med socialt ansvarstagande, säger Lottie Furugård, kommunikationsansvarig på Blodcentralen i Stockholms län.