Byggnads och arbetsgivarna överens
2012-05-25, Tidningenvision.se
Efter fem veckors strejk är nu Byggnads och VVS-företagen och Plåtslageriernas riksförbund överens om ett nytt avtal. Det ger löneökningar på 2,6 procent.
Efter medlarsamtal kom tillslut Byggnads och motparterna överens. Enligt Byggnads innebär avtalet stora framgångar för fackförbundet.
De har fått igenom sina krav om att ta bort beordningrätten av övertid sena kvällar och helger vilket nu istället ska bygga på frivillig beredskap, enligt ett pressmeddelande.
Byggnads lyckades också bland annat driva igenom en arbetstidsförkortning och säkrade ackordlöner.
Arbetsgivarparterna är nöjda med att fackförbundet inte fick igenom sina krav på höjda lärlingslöner men tycker att det är ett hårt slag mot företagens produktivitet och lönsamhet att de var tvungna att gå med på arbetstidsförkortningen, enligt ett pressmeddelande.
Avtalet är ettårigt och innebär en löneökning på 2,6 procent. Alla medlemmar som strejkat eller varit utsatta för lockout från arbetsgivarna går tillbaka till sina jobb.