Östgötar säjer nej till lön efter kön
2012-02-09, Tidningenvision.se
Vision får stöd av allmänheten för kravet att avskaffa strukturella löneskillnader. En undersökning i Östergötland visar att 87 procent tycker att stora löneskillnader mellan mans- och kvinnodominerade yrken är orimliga.
Fackförbundet Vision har frågat 350 östgötar om det är rimligt att det skiljer flera tusen kronor i månadslön mellan mansdominerade och kvinnodominerade yrken. 87 procent svarar nej.
Många delar också Visions syn att det inte bara är en fråga för facket och arbetsgivarna, utan att politikerna måste ta ansvar för att komma tillrätta med löneskillnaderna. 66 procent av de tillfrågade tycker att regeringen, facken och arbetsgivarna tillsammans måste hitta en väg att höja lönerna i kvinnodominerade yrken.
– Ska vi klara välfärden i framtiden behöver vi justera lönenivåerna i kommuner och landsting så att de blir konkurrenskraftiga, säger Annika Strandhäll, ordförande i Vision, i en kommentar.
Undersökningen i Östergötland var den första av flera. Samma frågor ska ställas till befolkningen i andra delar av landet.